אמש הותר לפרסום: חייל צה"ל נפצע קשה ושלושה נוספים נפצעו קל, ככל הנראה מאש כוחותינו, במהלך פעילות כוחות צנחנים בצפון רצועת עזה.

מבדיקות שערך צה"ל עולה כי כוח צנחנים במילואים זיהה ככל הנראה כוח סדיר מחטיבה אחרת כמחבלים, ופתח לעברם באש. כתוצאה מהירי נפצע חייל אחד קשה ושלושה נוספים נפצעו קל מרסיסים. שלושת החיילים שנפצעו קל פונו לקבלת טיפול בבית החולים ברזילי באשקלון, והחייל שנפצע קשה פונה לבית החולים שיבא. הודעה נמסרה למשפחות החיילים.

"חייל אחד הגיע במצב קשה", סיפר לחדשות 2 ד"ר ארנון אפק, סגן מנהל בית החולים שיבא והוסיף "הוא נותח בלילה ומצבו השתפר למצב בינוני".

בשטח: צה"ל חודר עמוק לתוך הרצועה

כוחות המילואים נכנסו לרצועה – הכוחות הסדירים נכנסים עמוק יותר: בעוד העיר עזה מכותרת מצפון ומדרום, חטיבות החי"ר של צה"ל חודרות לתוך האיזורים הבנויים, כדי לפגוע עוד יותר ביכולות הלחימה של חמאס ולהגביר את הלחץ הצבאי על ההנהגה המבצעית של חמאס. בצה"ל מכנים זאת "לחימת התנגדות".

עדיין לא מדובר בשלב ג' של המבצע, הכולל כניסת מספר אוגדות משוריינות לתוך הרצועה, אבל כוחות המילואים שכן נכנסים לרצועה, תופסים את העמדות של הכוחות הסדירים, ואלו נכנסים עמוק יותר.
יותר ויותר כוחות מילואים מגיעים לשטחי הכינוס, סמוך לגדר המערכת, ומתכוננים לכניסה, בהתאם להחלטה שיקבל הדרג המדיני.

אתמול, לאורך כל היום ניהלו כוחות של גולני וגבעתי קרבות מול פעילי חמאס חמושים, בפעולה איטית וזהירה בסיוע מודיעין וחיל האוויר. בחילופי אש מועטים יחסית לאורך היום ברצועה, נפצעו 5 חיילי צה"ל באורח קל ופונו לקבלת טיפול רפואי בישראל. צה"ל ממשיך לתקוף בעומק הרצועה, ואתמול כוחות החי"ר פגעו בעזרת הכוונה של חיל האוויר גם במסגד, שהכיל ככל הנראה טילי נ"מ, פצצות מרגמה וכמויות גדולות של כלי נשק. לפי הדיווחים נשמעו שם מספר פיצוצים עזים.

דחפורים של צה"ל "מנקים את השטח"

בשטח ישנה גם פעילות רבה של דחפורים צבאיים (D-9), שמטרתם היא לפגוע בכל מקומות המסתור שמהם ביצעו ירי צליפה וירי פצצות מרגמה לעבר היישובים הישראליים והשטחים החקלאיים, ובמונחים הצבאיים "לנקות את השטח". הרמטכ"ל גבי אשכנזי הוציא "דף קרבי" ללוחמי צה"ל ברצועה, בו הוא משבח אותם על הפעולה ומודיע על כך שגם כוחות המילואים הצטרפו ללחימה.

פרשננו הצבאי, רוני דניאל, מוסיף כי צה"ל מייצר "זמן מבצעי אפקטיבי" – הפעולה של צה"ל לוחצת על מפקדי החמאס, ואת הפעילות הזאת אפשר לנהל לאורך זמן. אם ישראל תלך לשלב ג' – הרי שמדובר בכניסה בכוחות גדולים הרבה יותר ולזמן ממושך הרבה יותר, וזה עדיין לא קרה.

פגיעה ישירה בבית באשקלון

למעלה מ-20 רקטות נורו אתמול משעות הבוקר לעבר יישובי הדרום. מרבית הנפילות היו בשטחים פתוחים, שתיים נפגעו פגיעה ישירה בבתים - האחת באשקלון והשניה בשדרות. מספר תושבים לקו בחרדה, ונזק נגרם למבנים. לא היו נפגעים בגוף.

סמוך לשעה 11:45 נפלה נשמעה אזעקה באשקלון, ולאחר שניות ספורות נפלה רקטה בתוך העיר ופגעה ישירות בבית. חמשת בני המשפחה צייתו להוראות פיקוד העורף ונכנסו למרחב המוגן- בכך ניצלו חייהם. לביתם נגרם נזק גדול. איש לא נפגע בגופו, אולם במקום אותרו מספר נפגעי חרדה.

"לאחר שסרקנו את הבית, מצאנו מספר נפגעי חרדה", סיפר מנכ"ל מד"א, אלי בין. חמשת בני המשפחה שהיו בבית הסתתרו בחדר המוגן, ובכך ניצלו מהטיל, שנפל במהלך הפעלת האזעקה.

בסמוך לשעה 13:00 נחתו 3 רקטות בשדרות, אחת מהן פגעה במדרכה בסמוך לשני בתים בעיר. איש לא נפגע. זמן קצר קודם לכן, אותרו שלוש נפילות בשטחים פתוחים בגזרת אופקים. גם במקרה הזה איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

סמוך לקריית גת נפל אתמול בבוקר טיל גראד, ככל הנראה בשטח פתוח. מעט לפני השעה 10:00 נורתה רקטה לעבר שטח פתוח במועצה האזורית אשכול.

מלחמה בחמאס - סיקור מיוחד

ברשת הקשר של חמאס: דיווחים מהתקשורת בארץ

חמאס דמשק מתעקשים: לא להפסקת אש

מדריך פיקוד העורף לתושבי הדרום

פגיעה ישירה בבית באשקלון; אין נפגעים

פרס בצאלים: "יש על מי לסמוך"