ארכיון (צילום: AP)
שינוי המדרגות למילואים. אילוסטרציה | צילום: AP

ל"ג בעומר, בשביל חיילי המילואים בארץ, לא מזכיר רק את המדורות ומרד בר כוכבא, אלא גם את המענק השנתי שלו הם זכאים מצה"ל, כחלק מאירועי יום ההוקרה למערך המילואים. השנה עם זו, תמתין לחלקם הפתעה לא נעימה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גובה המענק נקבע על פי מספר ימי המילואים שמבצע המילואימניק, ומשולם בצורת זיכוי היישר לחשבון הבנק. לאחרונה פרסמו באגף כוח האדם של צה"ל אגרת המעדכנת את מדרג הימים, שלפיהם יקבלו המילואימניקים מענקים בסוף החודש. למעשה, עבור רבים, מדובר בהרעה בסכומי הכסף מהם ייהנו.

לשם השוואה, ב-2012 קיבלו החיילים מענקים על ימי המילואים אותם ביצעו בשנת 2011 על פי ארבע מדרגות: מי שביצע בין 10 ל-14.5 ימים קיבל 1290 שקלים. מי שביצע בין 15 ל-19.5 ימים זכה ל-2580 שקלים. מי שעשה בין 20 ל-37 ימים קיבל 3870 שקלים ואילו מי שעבר את 37 הימים ומעלה זכה ל-5160 שקלים.

משרת המילואים יקבל יותר? (צילום: דו"צ)
חיילי מילואים מתארגנים עם ציוד | צילום: דו"צ

חריגה בגלל מבצע "עמוד ענן"

מבצע "עמוד ענן" הביא לכך שמכסת ימי המילואים של לא מעט חיילים גדלה, ובהתאם אמור היה לגדול גם המענק הצה"לי. אלא, שבצה"ל גילו שאם ישלמו את הסכומים בהתאם למדרגות הישנות תיווצר חריגה בתקציב, ועל כן פרסמו מדרג שכר חדש - חייל שביצע בשנת 2012 בין 10 ימים ל-17.5 ימים יקבל בסוף בתחילת מאי הקרוב 1308 שקלים חייל שעשה בין 18 ל-26.5 ימי מילואים יקבל 2616 שקלים. חייל שביצע בין 27 ל-35.5 ימים יקבל 3924 שקלים ואילו חייל שגויס ל-36 ימי מילואים ומעלה יקבל 5232 שקלים.

כלומר, חיילי מילואים רבים שיכלו להיכלל במדרגה השלישית - ביצוע של 20 ימי מילואים ומעלה, המקפיצה את סכום המענק, הרי שנכונה להם הפתעה: המדרגה השנייה שונתה והורחבה, כך שרוב החיילים יכללו בה, ומי שזכאים להיכנס למדרגה השלישית יהיו רק חיילים שעשו 27 ימי מילואים, במקום 20 ימים בשנה החולפת.

חייל מילואים סיפר לחדשות 2 באינטרנט על התחושות הקשות בעקבות המהלך. "זו חוצפה", הוא הזדעק, "דווקא אלא שנותנים למדינה בסוף נדפקים למרות שהם תרמו. מדובר בסכומי כסף גדולים מאוד. כולם זועמים על זה ואולי תהייה פנייה מסודרת בעניין. זה נעשה ככך סתם, במהירות. נזכרים בנו רק כשצריכים אותנו, וזה חבל".

צה"ל: היקף התגמולים הכולל לא שונה

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "היקף התמלוגים הנוסף למשרתי מילואים המשולם על ידי רשות המיסים לא שונה והוא עומד גם השנה על 300 מיליון שקלים כפועל יוצא של החלטת הממשלה. עם זאת, כתוצאה מהגידול הכולל במימוש ימי המילואים, בעיקר כתוצאה ממבצע 'עמוד ענן', עודכנו מדרגות המילואים המזכות בתגמול, וזאת בהתאם להוראות חוק המילואים. יודגש כי אין שינוי בהיקף התמלוגים הכולל שישולמו לאנשי המילואים אולם עדכון המדרגות יחייב ביצוע של יותר ימי מילואים, בהשוואה לשנה שעברה, לצורך קבלת תגמול".

גורם צבאי הוסיף כי ככל שיוחלט על הגדלת היקף התקציב לתגמול הנוסף, ניתן יהיה לשלם את התגמול לאנשי המילואים ללא עדכון מדרגות.