התייחסות פומבית ראשונה מצד ראש הממשלה נתניהו לאירועי הדמים בסוריה בסוף השבוע. "בימים האחרונים קיבלנו תזכורת באיזה סביבה אנחנו חיים", פתח ראש הממשלה את דבריו בישיבת הממשלה השבועית.

"שמענו את אמירתו של שליט אירן על חיסולה של ישראל, ראינו את הצבא הסורי טובח בעמו ואירועי דמים אחרים באזורנו. למנהיגים מסוימים אין שום עכבות לפגוע בעמם ובשכניהם", הוסיף ראש הממשלה.

"באזור כזה הדבר היחיד שמבטיח את הקיום, את הביטחון והשגשוג - הוא העוצמה שלנו", דברי נתניהו. "אנחנו מחויבים להמשיך לטפח את עוצמתה הצבאית, הכלכלית והחברתית של מדינת ישראל. זוהי גם הערובה היחידה לקיומו של השלום וההגנה היחידה על ישראל במידה שהשלום ייפרם".

חשש מערעור נוסף ביציבות האזור
הקרבות בחומס, בסוף השבוע | צילום: רויטרס

בינתיים, זוכה אסד לתמיכה מצד בנות הברית מלבנון ומאירן. גורם בכיר בחיזבאללה מזהיר היום כי הארגון ימנע בכל מחיר את נפילת המשטר העלאווי בדמשק, גם אם הדבר יעלה לו בעימות צבאי עם ישראל. "חזבאללה לא יאפשר את נפילת אסד ומשטרו, יהיה אשר יהיה מחיר הכניסה לעימות צבאי עם ישראל", אמר הגורם לעיתון "א-ראי".

"חיזבאללה תומך בפתרון פשרה עם המשטר הנוכחי בסוריה, ולא בלעדיו", הוסיף הגורם בחיזבאללה. "זאת במסגרת פיתרון שיתבסס על רפורמות וישביע את רצון המשטר והאופוזיציה, ובו בזמן ישיב את הביטחון למדינה".

במקביל, בראיון שהעניק אמש שר החוץ האירני עלי אכבר סאלהי לערוץ "אל-מנאר" של חיזבאללה, הדגיש כי כל התערבות צבאית בנעשה בסוריה תוביל למלחמה כוללת. "היא תגרום לפיצוץ האזור", אמר סאלהי.

תושבי חומס: "הגופות נערמות ברחובות והעולם יושב בחיבוק ידיים"

בינתיים, בסוריה ממשיכים ללקק את הפצעים מהטבח האכזרי בחומס בסוף השבוע, שגבה את חייהם של כ-380 בני אדם. רבים מתושבי העיר מתחו ביקורת חריפה על החלטתן של סין ורוסיה להטיל וטו על הצעת ההחלטה שיזמו מדינות המערב במועצת הביטחון, שקראה לאסד לפנות את כסאו.

"הקהילה הבינלאומית יושבת בחיבוק ידיים בזמן שהגופות ממשיכות להיערם ברחובות", אמרו כמה תושבים הלילה. "ציפינו שהאו"ם יעזור לנו, אבל הוא השאיר אותנו ככה", זעקו התושבים. "עכשיו המשטר יכה אותנו חזק יותר. עכשיו נראה לאסד מה זה. דמשק, הנה אנחנו באים. מהיום והלאה נראה לאסד 'כנופיות חמושות' מהן". 

מועצת הביטחון מגנה את המשטר בדמשק. ארכיון
מצביעים במועצת הביטחון, אמש | צילום: רויטרס

ברחבי העולם נשמעו שורה של גינויים להטלת הווטו של רוסיה וסין. מזכ"ל האו"ם באן קי-מון אמר אמש כי הוא מאוכזב מכישלון מועצת הביטחון להגיע להסכמה וטען כי הכישלון מחליש את הקהילה הבינלאומית. מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, הטילה את האחריות להמשך שפיכות הדמים בסוריה על רוסיה וסין.

ואילו נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, הודיע כי הוא מתייעץ עם גורמים בִּמְדינות ערב ואירופה על הקמת גוף עוקף או"ם שינסה למצוא פיתרון למשבר המתחולל בסוריה. אמש דיווחו כלי תקשורת ברוסיה כי שר החוץ סרגיי לברוב יגיע ביום שלישי לדמשק, וייפגש עם הנשיא אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק