ארבעה ימים לאחר הודעתו של ראש הממשלה על הפסקת אש חד צדדית, הודיע הבוקר דובר צה"ל כי אחרון החיילים עזב את רצועת עזה. בכך מגיע לסיומו באופן רשמי מבצע "עופרת יצוקה". עם זאת, אמרו הבוקר בצה"ל, כי הכוחות התפרסו מסביב לרצועה, וערוכים לכל תרחיש אפשרי.

כוחות צה"ל משלימים הבוקר את היציאה מרצועת עזה, חרף המתיחות ותקריות הירי שארעו אמש. שמונה פצצות מרגמה נורו אתמול מרצועת עזה, אחת מהן התפוצצה בשטחים פתוחים באזור המועצה האיזורית שדות נגב. לא דווח על נפגעים או נזק. צה"ל הגיב בהשמדת המשגר. גורם ביטחוני בכיר אמר אתמול כי "צה"ל יגיב בחומרה על כל הפרה של הפסקת האש ברצועת עזה".

בשעות הצהריים אתמול אירעו שני מקרים של ירי לעבר כוחות צה"ל. ירי ראשון בוצע מכיוון הצד הפלסטיני לעבר סיור צה"ל שנע סמוך לגדר באזור הדרומי למעבר כיסופים. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. כוח הסיור השיב אש לעבר מקורות הירי לשם הרתעה. בהמשך אירע מקרה ירי נוסף לעבר אזור בו היו כוחות צה"ל, אולם במקרה השני הכוחות לא השיבו אש. במקביל נורו כמה פצצות מרגמה, שאחת מהן נפלה בשטח ישראל.

אתמול דווח בחדשות 2 על אחד האירועים הקשים שבהם נתקלו הכוחות במהלך מבצע "עופרת יצוקה": מפקד גדוד 51 של גולני סיפר לכתב ניר דבורי על הדילמות בזמן אמת, שעלו אצלו עם היוודע כי חייל צה"ל שוכב פצוע בתוך מבנה בו מתבצרים חמושי חמאס.

צה"ל: לחמאס עוד 1,200 רקטות

במערכת הביטחון העריכו בימים האחרונים כי חמאס וארגוני הטרור ימשיכו בניסיונות לפגוע בחיילי צה"ל הנמצאים עדיין בשטח הרצועה, וכי סביר שירי רקטות ספוראדי לשטח ישראל יימשך למרות הפסקת האש.

במערכת הביטחון הדגישו אתמול כי יכולותיו המבצעיות של החמאס ספגו פגיעה קשה ומהותית, אם כי ההערכה היא שהארגון יצליח לשקם את יכולותיו אם צה"ל לא ישמר את המצב הנוכחי ברצועה, לצד יישום ההסכמים המדיניים. ההערכה היא שכ-500 פעילי חמאס נהרגו במבצע וכי החמאס שיגר לעבר ישראל 20% מכמות הרקטות שתכנן מלכתחילה. גורמים בצה"ל מעריכים כי בידי הארגון קיים עוד ארסנל רקטות גדול, הנאמד בכ-1,200 רקטות, בהן כמה עשרות של רקטות לטווח ארוך.

אולמרט: נצא מעזה במהירות האפשרית

מזכ"ל האו"ם בעזה: "המראות שוברי לב"