ההשתלטות על משט המחאה היהודי תועדה במהלך שידור של רשת הטלוויזיה בערבית אל ג'זירה. פעיל השלום יונתן שפירא, שהיה על סיפון הספינה, השתתף בראיון טלפוני בזמן ההשתלטות ונשמע אומר: "כובלים אותנו באזיקים".

בראיון הטלפוני ברשת הערבית, נשמע שפירא אומר: "הם עולים לסיפון, הם משתלטים על הספינה... הם משתלטים על כולנו". אחר-כך הוא מוסיף: " הם כובלים אותנו באזיקים. הם כובלים באזיקים את כל הפעילים".

בסופו של הראיון אומר פעיל השלום: "חיל הים הישראלי כובל באזיקים את כל הפעילים.. עכשיו הם לוקחים ממני את הטלפון".

 הפגנת תמיכה בפעילים

לאחר הובלת הספינה לנמל אשדוד ומעצר הפעילים שהיו עליה, הגיעה קבוצת מפגינים לאשדוד במטרה להביע תמיכה בפעילי השלום שהשתתפו במשט. הפעילים שהורדו מהסירה הובלו למשטרה כשהם לא באזיקים, ומלווים בקריאות תמיכה.

בין המפגינים שהתקבצו בחוף אשדוד היו בני משפחה וחברים של הפעילים שלקחו חלק בהפלגה השנויה במחלוקת, ובהם גם בנו של האב השכול רמי אלחנן וידידה קרובה של פעילי השלום איתמר ויונתן שפירא.

קבוצת המפגינים העבירה את מוקד התמיכה לתחנת המשטרה המקומית באשדוד, לשם פונו הפעילים. בזמן העברתם לתחנה נופפו הפעילים לשלום לאחר שידיהם לא נאזקו.

גיא אלחנן, בנו של אב שכול שלקח חלק במשט, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי אביו לא השתתף במשט כדי לתמוך בחמאס אלא במטרה לתמוך בתושבי עזה שאינם מקבלים ציוד לרצועה.

הפעילים לא התנגדו להשתלטות

אנשי חיל הים השתלטו הבוקר סמוך לשעה 11:30 על "המשט היהודי" שעשה דרכו מצפון קפריסין לכיוון חופי עזה, במטרה לשבור את המצור על הרצועה. ההשתלטות עברה ללא אלימות וללא התנגדות. בסרטון שהפיץ דובר צה"ל מרגעי ההשתלטות, ניתן לראות שתי סירות חיל הים מקיפות את ה"איירין". מהן יורדים לוחמים ועולים על הסיפון.

על הספינה שהו פעילי שמאל יהודים מישראל ומאירופה. 9 הפעילים לא התנגדו להשתלטות אנשי חיל הים והפעולה עברה ללא אלימות משני הצדדים.

האזרחים הישראלים שהיו על הסיפון הועברו לטיפול משטרת ישראל וישוחררו בקרוב. האזרחים הזרים יועברו, דרך משרד הפנים, לנמל התעופה בן גוריון ומשם יטוסו למחוז חפצם. לא ברור אם ישנו סיוע הומניטרי על הספינה, מפני שהיא כה קטנה ועל סיפונה שטים 9 אנשים. אך אם ישנו סיוע כזה, מבהירים במערכת הביטחון, הוא יועבר לרצועה כמקובל, לאחר בדיקה ודרך המעברים היבשתיים.

מדובר צה"ל נמסר כי "טרם ההשתלטות העבירו אוניות חיל-הים שתי אזהרות לקברניט היאכטה לפיהן הם עוברים על חוקי מדינת ישראל ועל החוק הבין-לאומי. כאמור אזהרות אלה נדחו על-ידי קברניט היאכטה ונוסעיה שנכנסו לשטח הסגר הימי האסור על-פי חוק. דובר צה"ל מצר על העובדה שכוחות חיל-הים הישראלי נאלצים להסיט את פעילותם ממניעת טרור והברחת אמל"ח לאויבי ישראל ולהתמודד עם פרובוקציות מסוג זה".

צביה שפירא: "מעודדת אותם להיאבק בכיבוש"

צביה שפירא היא אמם של יונתן ואיתמר שפירא, שניים מפעילי השמאל שנמצאים על ה"איירין". "אני רק יודעת שאמרו שהם לא התנגדו פיזית", אמרה בראיון לערוץ החדשות. "במכתב שכתבו לי לפני אמרו שלא תהיה התנגדות, אבל גם לא ישתפו פעולה עם חיל הים. הם אמרו שהם ידאגו שלמבוגרים לא יאונה דבר".

"בטח שהיו לי חששות, אני לא מאמינה לצבא, אני לא מאמינה כבר לשום דבר אחרי המרמרה, אחרי החיסולים, אחרי הרג הילדים, הצבא שלנו מסוגל להכל. לצאת למשט הזה באופן ספיציפי לא עודדתי אותם, אבל עודדתי אותם לעשות כל מה שהם עושים, להיאבק בכיבוש ובמצור על עזה. אצלנו בבית מדברים על זה. כשהחליטו לעשות את זה לא שאלו אותי אבל ידעו שיקבלו את ברכתי", הוסיפה.

בהכנת הידיעה השתתפו עמית ולדמן, טל שוסטר, ניר דבורי ויוסי זילברמן

רוצים לקבל עדכון ברגע שדובר צה"ל יפרסם תמונות נוספות? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק