חיילים חרדים זועמים
חיילים חרדים זועמים | צילום: נחל חרדי, חדשות 2

קצינה בדרגת רב-סרן, שמשמשת בתפקיד הדרכה במרכז ההובלה הצה"לי ואחראית על גיוס חרדים, שלחה בשנה שעברה מייל לקצינים בכירים בצה"ל - שבו נכתב כי בניגוד לתכנון לקלוט טירונות של חיילים חרדים במרכז ההובלה, הוחלט שהם לא יגיעו לבסוף. לאחר ציון ההחלטה כתבה באותיות מודגשות: "לא תהיה קליטת חרדים למרכז!!! (תודה לאל..)". התכתובת הגיעה לאחרונה לחיילים חרדים שהביעו זעם רב מהתבטאות הקצינה במייל. לא ברור כיצד ההודעה, שנכתבה לפני כשנה, הגיע לידיהם כעת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קשה לי לראות את זה", סיפר לחדשות 2 Online חייל חרדי המשרת במקום אחר בצה"ל. "זה מזעזע, מביש ומשפיל. בצבא כל הזמן מנסים להראות שהם רוצים לשלב חרדים אבל דבר כזה עושה נזק כזה גדול". חייל אחר אמר כי הוא הופתע שהקצינה העיזה לכתוב את מה שחשבה במייל: "לגיטימי שהיא תחשוב בלבה מה שהיא רוצה, אבל לשלוח את זה במייל הצבאי לשורה של קצינים? זה לא הגיוני ותמוה".

המייל ששלחה הקצינה
המייל ששלחה הקצינה | צילום:

"רגילים לשנוא אותנו בציבור"

קצין חרדי אמר כי תופעות כאלה יכולות להשפיע על הרצון של חרדים לשרת בצבא, ובכלל על תחושות של חיילים חרדים המשרתים בצה"ל. "יש שילוב טוב של חרדים ביחידות אבל יש עדיין אנשים שקשה להם לראות אותנו בצבא כי רגילים לשנוא אותנו בציבור, אני מקווה שמדובר בקומץ בודד, כי זו בהחלט לא המדיניות".

יש לציין כי צה"ל פועל רבות כדי לשלב את החרדים בשורות הצבא, וכן מעת לעת בוחנים באגף כוח האדם לפתוח עבורם עוד תפקידים. ניתן היום למצוא חיילים חרדים במקומות רבים בצבא כמו למשל: אגף המודיעין, זרוע היבשה, אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, חיל האוויר, אגף התקשוב ועוד.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בתכתובת פנימית שנשלחה לפני כשנה וחצי והוצאה מהקשרה. הקצינה המדוברת התכוונה בדבריה לכך שבאותו הזמן, יחידתה לא הייתה ערוכה לקליטת חרדים בצה"ל, בעיקר בהיבט התשתיתי וזאת לאחר שהובילה את עבודת המטה לקליטת חרדים ביחידתה מתוך מגמה להגדיל את כמות המשרתים החרדים בשגרה ובחירום. אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל לוקח חלק מרכזי בתהליך גיוס החרדים לצה"ל, וקולט חרדים רבים לשורותיו תוך הקניית מקצועות שונים במטרה לאפשר שילוב במשק האזרחי".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv