בעוד מבצע "שובו אחים" לאיתור שלושת הנערים החטופים - גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח, נכנס ליומו העשירי, כוחות הביטחון ממשיכים בחיפושים הקדחתניים אחר כל שביב מידע שישפוך אור על שעלה בגורלם. "הלוחמים פועלים בקצב מהיר, בתוואי שטח קשה, הופכים כל אבן", אומר מח"ט צנחנים, אל"מ אליעזר טולדנו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

טולדנו, שלוחמיו הם הכוח העיקרי הנמצא בגזרה, מספר על תחושת השליחות שאופפת את החיילים בחיפושים אחר הנערים. "לצד הכאב הגדול של שלוש המשפחות, אני יכול לומר שהלוחמים שלי מרגישים שייכות ומחויבות למשימה", הדגיש הקצין הבכיר. "לצד חיי השדה, הברק והזיק בעיניים לא נמוג למצוא את הילדים, אנו מרגישים זכות גדולה להשתתף במשימה".

ביממה האחרונה התרכזו המאמצים בעיקר בבורות מים ובמערות, ככל הנראה בעקבות מידע שהתקבל מחקירותיהם של מספר מהעצורים בפשיטות כוחות הביטחון בימים האחרונים. "אנו מחלקים את כל השטח לפרוסות קטנות במטרה למצוא כל רמז קטן ולפתח ממנו כיוון יותר ברור", מדגיש טולדנו. "סדר הכוחות מאוד גדול כדי לצמצמם את המרחבים, אבל לא מדובר כאן על זמן, השעה הארוכה ביותר היא של האם שמחכה לבנה שישוב".

"אנחנו מחפשים בשטח כל דבר שיכול להוות קצה חוט, זה יכול להיות בגד, כיפה או כל דבר אחר", מוסיף הקצין שאנשיו מהווים את כוח החיפוש הגדול ביותר בגזרה. "אנחנו עובדים קשה ומקווים שהמזל יהיה לצדנו. כולנו מאמינים שנמצא אותם ועם האמונה הזו אנחנו הולכים בלילה וביום".

מאמצי החיפוש נמשכים (צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז יו"ש)
מחפשים בבורות ומערות, היום | צילום: דוברות כבאות והצלה מחוז יו"ש

עוד קודם לדברי מח"ט הצנחנים, אמר גורם צבאי בכיר כי "מאתמול בצהריים עיקר המאמץ הוא בחברון, חטיבות החי"ר פועלות שם מהבוקר על שטח די גדול - כל מטר, ואדי ומעיין נסרקים. החקירה היא המאמץ העיקרי - אנו מתחקרים אנשים שיכולים לסייע מודיעינית".

לדברי הגורם, מדובר באזור הררי שתוואי השטח בו מקשה על החיפושים. "החיילים הופכים ושואבים בריכות מים - מפקד הכוח מקבל שטח, בסיום הסריקה מדווח שסיים ועובר לשטח הבא", סיפר הגורם הביטחוני. "ייקח כמה ימים לסרוק את כל השטח. יחסית לפעילות החיכוך מועט".

אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שער ז"ל
מתפללים לשלומם, ארכיון | צילום:

ליברמן: "שגריר האו"ם למזרח התיכון ניסה להעביר מיליונים לחמאס"

במקביל למאמץ כוחות הביטחון בשטח, בירושלים מעלים שלב במערכה המדינית - כששר החוץ אביגדור ליברמן מבקש לגרש את שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי, בשל ניסיון סיוע כלכלי לחמאס. מדובר בצעד חריג ודרמטי במסגרתו מתכוון ליברמן לגרש את סרי ולהכריז עליו כ"אישיות בלתי רצויה בישראל".

מחר צפוי ליברמן לכנס ישיבה מיוחדת במשרד החוץ שבה יעלה הנושא לדיון. על פי החשד, לידי ישראל הגיע מידע לפיו סרי מנסה להעביר עשרות מיליוני דולרים לחמאס, הארגון שישראל מאשימה באחריות לחטיפת שלושת הנערים.

נציג האו"ם. סרי (צילום: רויטרס)
שליח האו"ם, רוברט סרי | צילום: רויטרס

מהמידע שהגיע לידי ליברמן עולה כי סרי ביקש מיו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן להעביר 20 מיליון דולר מקטאר לעזה, בקשה שאבו-מאזן סירב לה. בהמשך פנה שליח האו"ם דווקא לישראל וביקש להעביר את הכספים, בקשה שישראל כמובן סירבה לה. בהמשך אף העלה הצעה שהאו"ם יקבל את הכסף מקטאר ויעבירו לחמאס באופן עצמאי.

הדברים מצטרפים לטענות קודמות בישראל לפיהן סרי "לא מאוזן אלא גורם מתסיס". כזכור, גם בהודעת הגינוי האירופית על החטיפה היה יותר גינוי לפעילות ישראל מאשר לנטילת שלושת הנערים על ידי ארגון הטרור שמקורו בעזה. כעת צפוי ליברמן להביא את הבקשה לגירוש השגריר לאישורו של ראש הממשלה נתניהו.

בתגובה לדברים, פרסם סרי הודעה רשמית שבה דחה את הטענות. "אכן ביקרתי בקטאר לפני מספר שבועות, אך נושא התפקיד של האו"ם בתשלום המשכורות בעזה כלל לא עלה עם הרשויות המקומיות", טען סרי. לדבריו, הבהיר בשבוע שעבר לראש הממשלה הפלסטיני חמדאללה כי יוכל לסייע רק אם כל הצדדים המעורבים יסכימו לכך, בהם גם ישראל.