אחד הפחדים הגדולים בעולם של טרור שהולך ומתרחב הוא מה שמכונה "פצצה מלוכלכת": מטען חבלה ובו למשל – חומר רדיואקטיבי. בנמל חיפה הותקן לאחרונה מכשיר מיוחד שאמור לגלות פצצות כאלו.

מדובר באיום שהולך וגובר בשנים האחרונות: במערכת הביטחון חוששים מאד מנסיונות של ארגוני הטרור להחדיר לישראל "פצצה מלוכלכת" באמצעות חברות הספנות הבינלאומיות.

בנמל חיפה הוצב לאחרונה מתקן ייחודי, פרי פיתוח אמריקני-ישראלי משותף, שתפקידו לסרוק את כל המכולות היוצאות והנכנסות, כמיליון וחצי מכולות כל שנה – ולגלות קרינה של חומרים גרעיניים ורדיואקטיביים, אם הוסוו כמטען.

"מערכת המגה-פורט אמורה לבדוק קרינה במטענים שמשונעים במשאיות תוך כדי תנועה", מסביר לחדשות 2 בני פלר, מ"מ מנהל הביטחון בנמל חיפה, "ללא הפרעה לפעולת התנועה והמהירות של העבודה בנמל".

בתקופה האחרונה התבצעו כמה ניסיונות במזרח אירופה להבריח חומרים רדיואקטיביים בשוק השחור, מה שהדליק את כל הנורות האדומות אצל סוכנויות הביון באירופה ובארה"ב. ההערכה היא כי מאחורי מקרי ההברחה עומדים גורמי ג'יהאד עולמי, או מדינות תומכות טרור כאירן, פקיסטן או תימן, המפעילות גם הן חברות ספנות חובקות עולם.

החדרה של "פצצה מלוכלכת" בתוך מכולה לתחומי ישראל תגרום למה שמוגדר במערכת הביטחון "מגה פיגוע". מערכת האיתור המיוחדת היא רק חלק מהמאמצים הכבירים שנעשים בגופי הביטחון השונים על מנת למנוע בכל מחיר פיגוע גרעיני, שיכול לגרום לנפגעים ברמה שלא היכרנו עד כה בפעילות ארגוני הטרור.