חיילי צה
חיילי צה"ל בגבול, ארכיון | צילום: רויטרס

מלחמת האזרחים בסוריה זלגה לא אחת לישראל בחודשים האחרונים, אבל האירוע שהתרחש הבוקר (ש') במרכז רמת הגולן כמעט והקפיץ את הגזרה כולה כששני אזרחים סורים התקרבו לגדר המערכת, ככל הנראה על מנת לגנוב מוקשים משדה המוקשים שבאזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיילי צה"ל שהוקפצו למקום בעקבות זיהויים של הסורים, פתחו מולם בנוהל מעצר חשוד וכשלא הגיבו פתחו באש לעבר פלג גופם התחתון. החיילים זיהו כי אחד מהשניים נפגע, ומיד לאחר מכן שהם נמלטים חזרה לעבר השטח הסורי.

התקרית התרחשה סמוך לגדור המערכת, בתוך השטח הסורי מול מוצב תל-פארס. בשלב זה לא ברור אם השניים התכוונו לחדור לשטח הישראלי, או שמא רק לנסות לגנוב את המוקשים הנמצאים בשטח המפורז.

בשנה האחרונה, עם התעצמותה של מלחמת האזרחים בסוריה, שכבר גבתה את חייהם של למעלה מ-100,000 בני אדם, החלה האש לזלוג גם לישראל. במספר מקרים נפלו פגזים בשטחי רמת הגולן, ככל הנראה מירי תועה, כחלק מהמאבקים בין כוחותיו של הנשיא אסד לבין כוחות המורדים על השליטה בכפרים שבדרום המדינה. במספר מקרים בודדים הגיבה ישראל לעבר מוקדי הירי, אך המדיניות בצה"ל היא להימנע ככל הניתן מלהתערב בנעשה באזור.

מדי שבוע מגיעים לישראל מספר פצועים סורים, המועברים לטיפול בבית החולים זיו בצפת, שם הם מקבלים טיפול רפואי שאינו קיים באזורם השסוע, ולאחר החלמתם מועברים חזרה למקום מושבם. לא מן הנמנע שגם הפתוע הסורי בתקרית הזאת, עלול עוד להגיע למעבר הגבול ולבקש טיפול - הפעם בעקבות הקליע שנורה לעברו מהכיוון הישראלי.