רחל אגיב לא מצליחה לישון כבר יותר משבוע ימים. רחל שוכבת במיטה כשכל מחשבותיה עוסקות בבתה בת ה-24, שני, שיצאה מביתה ביישוב קדימה בשעות הבוקר - וסיימה את אותו היום בכלא צבאי.

הסיפור של שני מתחיל בגיל שלוש, כאשר אובחנה כבעלת קטרקט מולד. רופאי העיניים שטיפלו בה לא הצליחו להציל את עינה הימנית ושני נותרה עיוורת. כשנה לפני כן, עברה שני ניתוח לב שתיקן פגם מולד בליבה, ואם כל זה לא מספיק - זמן קצר לפני גיוסה התגלתה גם עקמת בגבה.

כאשר הגיעה שני לגיל 18, היא רצתה מאוד להתגייס והחלה בהליכי גיוס לצה"ל. הצבא, מטבע הדברים ובשל נכותה של שני, החליט מלכתחילה כי הוא אינו מעוניין לגייס את הצעירה שעברה הרפואי רווי בבעיות בריאותיות, אך השתהה עם הפטור הסופי.

בינתיים, שני טורטרה מרופא כזה לרופא אחר, עד שלבסוף הרימה ידיים והפסיקה לגשת לרופאים. גם הצבא, כך חשבה שני, הרים ידיים, הפסיק לשלוח לה מכתבים ולמעשה יצא מהתמונה. חמש שנים מאוחר יותר - הוא חזר לחייה ביתר שאת.

ממעבר החצייה - לכלא צבאי

רחל אגיב - אמה של שני: חיילת שנעצרה בגין עריקות
אמא של שני מתקשה להאמין | צילום: גלעד שלמור

בשבוע שעבר צעדה שני ברחבי העיר נתניה, ובהיסח הדעת חצתה את הכביש באור אדום. שוטרת תנועה שהבחינה בה עצרה את הצעירה וביקשה ממנה תעודת זהות. כאשר הקלידה השוטרת את פרטיה למסוף, קיבלה מידע כי הצעירה החייכנית שעומדת מולה היא עריקה ומתחמקת משירות צבאי בחמש השנים האחרונות. משם הדרך לבית הכלא הצבאי הייתה קצרה.

בבית המשפט הצבאי הובאה שני בפני שופטת, שלא היססה והאריכה את מעצרה בשבועיים תמימים. רק לשם המחשה, מעצרו של אסף גולדרינג, מי שחשוד ברצח בתו הקטנה נועה בשבת שעברה, הוארך ב-10 ימים בלבד.

"מאז שהיא נעצרה אני בחוסר שקט תמידי", אומרת רחל. "אנחנו כבר לא יודעים מה לעשות. הראייה בעין השנייה שלה הולכת ומדרדרת, היא סובלת מכאבי ראש וכואבות לה הרגליים בגלל העקמת. כמה נלחמתי כדי לשחרר אותה משם. מה אני יכולה לעשות?".

"אמא, בסוף אני אתאבד"

במהלך השיחה שקיימנו עם אמא של שני, בתה התקשרה לפתע מהכלא: "אין לי פה תנאים, אין לי אוויר, אני רואה הבזקים ולא מפסיקים לטרטר אותי", סיפרה בכעס שני לאמה. "הלכתי לרופא", הוסיפה, "והוא נתן לי גימלים שפוטרים אותי מעבודות, אבל גם לצאת כל 20 דקות כדי להתפקד זה קשה לי, הרגליים של נפוחות ואני לא יודעת מה לעשות. אמא, בסוף אני אתאבד".

שני המשיכה: "אני מתגעגעת לאוויר", אמרה בכאב. "באמת קשה כאן", סיימה את השיחה - בזמן שרחל מוחה מעיניה דמעות של געגוע.

גורמים בצה"ל: "עד שלא תמציא מסמכים, מעמדה לא ישתנה"

גורמים בצה"ל מסרו לחדשות 2 בתגובה: "המלש"בית הנ"ל לא התייצבה למספר רב של זימונים שונים בינהם צווים ראשונים, וועדות רפואיות ואף צו גיוס בטענה כי אינה כשירה רפואית לשרת. לאחר שהוסבר לה פעמים רבות כי פטור רפואי משירות מצריך אישורים רפואיים, התקבל מסמך שלא מעיד על מצבה הרפואי הנוכחי. מסמך זה התקבל בלשכת הגיוס כשנתיים לאחר זימונה הראשוני".

בצה"ל הוסיפו: "הודגש בפניה כי מעמדה הנוכחי מוגדר כמשתמטת גיוס. לאור חוסר שיתוף הפעולה נקבע כי עד שלא תמציא מסמכים רלוונטיים בנוגע למצבה הרפואי, מעמדה לא ישתנה. המלש"בית החלה בריצוי מחבוש בתאריך ה19.7 וטרם נקבע מועד שחרורה".