א' נחבל בזמן פעילות מבצעית בשכם בגבו התחתון בשירותו הצבאי, וועדה רפואית במשרד הביטחון קבעה לו 20% נכות בשנת 2003. ביולי בשנה שעברה הוא התבשר: אנו מורידים לך את אחוזי הנכות ל-5% בלבד, לאחר שחוקר פרטי ששכרנו תיעד אותך הולך - בלי צליעה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

תחילה הוא לא האמין למשמע אוזניו, אך אז גילה שבתאריכים 12, 14 ו-16 בפברואר הוא היה תחת מעקב של משרד חקירות פרטי, שנשכר על ידי משרד הביטחון כדי לבדוק את אמינותו. אותו חוקר צילם אותו במצלמת וידאו, בהנחיית משרד הביטחון.

"בפעילות הסמויה סמוך לשעה 09:19 הבחנו בתובע יוצא מבניין המגורים ומיד עולה על מונית לקליניקה של כירופרקטית", צויין בדוח שהוזמן. "בעת שצעד אל המונית וממנה לעבר אותו בית ניכרה צליעה באופן הליכתו".

יומיים לאחר מכן, החוקר הפרטי גילה לטענתו ממצאים אחרים, בזמן ש-א' הלך למרכול המקומי. "בעוד שבשעות הבוקר הפגין צליעה, הפעם נראה התובע מהלך בחופשיות ללא כל צליעה ובין לבין בועט באבנים זעירות שעל המדרכה באמצעות רגלו הימנית, ונראה כי מפעילה בחופשיות", נטען בדוח שהגיש החוקר. "בהמשך הוא ביצע רכישה 'קטנה' במרכול המקומי, יצא ממנו וצעד אל ביתו ללא צליעה נראית לעין".

מומחה: "הוא מהלך בצליעה כבדה"

למרות מה שתיעד החוקר, ולאחר שהורדו לו אחוזי הנכות, פנה הנכה למומחה לכירורגיה אורטופדית, על מנת שינתח הוא את מה שנראה במעקב אחריו. הרופא דחה את טענות משרד הביטחון והסביר: "הוא יושב ימים שלמים ולא יוצא מביתו אלא כמעט רק לטיפולי כירופרקטיקה, והוא מהלך בצליעה כבדה כפי שנראה במרבית הסרטים, שחלקם בלתי ניתן לצפייה עקב תנודות המצלמה".

לדבריו, התיאור של בעיטה באבנים קטנות אינו סותר את מצבו וגם בצילום זה הוא למעשה צולע. "בבדיקתי נראתה הגבלה קשה בתנועות ואין סתירה לממצא זה במעקב", ציין הרופא.

"הוועדה המחוזית ביטלה למעשה ושללה את ההכרה בו", ציין עו"ד אלי סבן, שמייצג את הנכה, בערעור שהגיע למשרד הביטחון. "לא ברורה החלטת הוועדה אשר קבעה זאת באופן שרירותי אך ורק בשל העובדה שהמערער נצפה בסרט נכנס למכוניתו ויוצא ממנה".

אין תמונה
עו"ד אלי סבן

חקירות נפתחות במקרים חריגים

הנכה עצמו מספר כי הוא ממשיך לסבול מכאבים קשים ומצבו הולך ומחמיר. "יש לי כאבי גם נוראיים בעקבות פריצת דיסק", אמר, "לא יכולתי לעבוד במשך תקופה ארוכה, בעקבות מצבי. בשנתיים האחרונות יש לי החמרה ואני סובל מזרמים. רגל ימין כואבת לי מאוד בלילות ולעתים היא קופצת".

באשר לצילומים בהם הוא נראה כשאינו צולע אמר: "כל הפעמים שיצאתי הלכתי לכירופרקטיקה ופעם אחת נראה שאני מטפס לרכב - כשנסעתי עם חבר".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "אגף שיקום נכים מטפל ביותר מ-56,500 נכי צה"ל ומערכת הביטחון. חקירות נפתחות במקרים חריגים ביותר, כאלפית האחוז ממספר הזכאים, כאשר בהליך ההכרה ו/או השיקום עולה חשש ממשי לאי הלימה בין הצהרות הנכה למצבו בפועל".

עוד נמסר כי "אגף השיקום נותן אמון מלא בנכי צה"ל. עם זאת, לצערנו, במקרים נדירים ישנם גורמים המנצלים לרעה את האמון שמשרד הביטחון נותן בנכים. באשר למקרה הספציפי, אגף שיקום נכים מנוע ממסירת מידע לגביו מפאת צנעת הפרט, ואין אנו נוהגים לערוך בירור לגבי זכויות של פונים לאגף השיקום באמצעות כלי התקשורת".