אגד: אין מניעה להחזיר את המסלול לסידרו. (צילום: מאור רוזנשטיין)
החיילים הוקפצו, באגד דרשו תשלום | צילום: מאור רוזנשטיין

חיילי מילואים שגויסו בצו 8 למבצע "צוק איתן" טוענים כי אגד דרשה מהם תשלום בעבור הנסיעות לבסיסים ומהם. מנגד, טוענים בחברה התחבורה הציבורית כי על פי ההנחיות - המבצע הסתיים ולכן אין להסיע חיילים בלא תמורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אופיר, חייל מילואים שמשרת באזור השומרון, מספר כי הוא וחבריו הוקפצו בצו 8 להחליף חיילי סדיר שהוזעקו לרצועה. ביום חמישי האחרון הוא יצא לחופשה בת 24 שעות וכשעלה לאוטובוס חזרה לבסיס ביום שישי הוא התבקש על ידי הנהג לשלם בעבור הנסיעה. "הנהג ביקש ממני לראות תעודת חוגר, וכשאמרתי לו שאני חייל מילואים הוא ביקש ממני תשלום. אמרתי לו שהוקפצתי בצו 8 ושעליי להגיע לבסיס, אבל זה לא עזר. הוא טען שההנחיות שלהם אומרות שהמבצע נגמר ולא מסיעים יותר חיילים בחינם". לדברי אופיר, גם חיילים אחרים מפלוגתו נדרשו לשלם על נסיעתם לאחר שנתקלו בדרישה דומה מצד נהגי אגד.

ארכיון (צילום: AP)
"לא הגיוני שנדרש לשלם". חיילי מילואים | צילום: AP


"הוקפצנו באופן מיידי ולכן לא היו לנו שוברי נסיעה", מציין אופיר, "אני לא מבין איך באגד מבקשים מחייל כסף על נסיעה אחרי שהוא הוקפץ בצו 8. הכוננות שלנו היא עד סוף החודש ומבחינתו המבצע לא הסתיים. לא הגיוני שמילואימניק שנקרא לשרת את המדינה יידרש לשלם על הנסיעות".

מאגד נמסר בתגובה: "נסיעת חיילי מילואים מבוצעת באמצעות שוברי נסיעה שצה"ל מנפיק עבורם, במימון משרד הביטחון. עם גיוסם המידי של אלפי אזרחים בצו 8 נוצר קושי אמיתי להנפיק עבורם שוברי נסיעה ואגד נענה לבקשת משרד הביטחון לאפשר לחיילים אלו להגיע ליחידתם ללא תשלום. היענות זו איפשרה לחיילים להגיע ליחידותיהם אולם בקשות אגד להגיע להסדר עם משרד הביטחון להמשך המבצע לא זכו לתגובה ולכן, עם השגת הפסקת האש חזר אגד לפעול כחוק, ולדרוש שוברי תשלום עבור נסיעה. לצערי, רק נקיטת צעד זה הביאה את משרד הביטחון להגיע להסדר שיאפשר את הפטור מתשלום עד 12.8.2014. יודגש, כי על פי חוק צה"ל ומשרד הביטחון מחוייבים בתשלום נסיעת חיילי מילואים. לכן, אבקש לנצל את ההזדמנות ולקרוא לכל חייל שעקב התנהלות זו נאלץ לשלם על הנסיעה, להעביר את קבלות הנסיעה ליחידתו הצבאית על מנת שזו תזכה אותו עבור אותן נסיעות". 

ממשרד הביטחון נמסר כי "על פי סיכום עם מערכת הביטחון, הונחו חברות התחבורה הציבורית וביניהן אגד לאפשר נסיעה בחינם לחיילי מילואים במדים גם ללא צווי שמונה ולכל אורך המבצע, שעדיין מתנהל. הנחייה זו הועברה לנהגים על ידי החברות".

הדיווח הגיע אל המייל האדום של חדשות 2 Online. גם אתם מוזמנים לשלוח אלינו סרטון, תמונה, סיפור או קישור לאתר שיעניין את כולנו. סיפור מעניין במיוחד עשוי להתפרסם גם במהדורה המרכזית בחדשות 2.