השר משה (בוגי) יעלון התייחס הערב לפרשת האסיר X שנחשפה השבוע ונדרש לתנאי הכליאה המחמירים שבהם היה עצור בן זיגייר, שנמצא מת בכלא איילון בשלהי 2010. "אנחנו מדינה מיוחדת מבחינת מצבנו הביטחוני", אמר יעלון בריאיון לתכנית "פגוש את העיתונות" עם דנה ויס. "מטעמים של פיקוח נפש, נאלצנו לנקוט צעד כזה. אם הגענו למצב הזה, כנראה שהייתה מעידה שדרשה נקיטת צעדים בשיקול דעת ובפיקוח מלא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

יעלון הדגיש כי בני משפחתו של זיגייר והרשויות באוסטרליה עודכנו בזמן אמת על ההתפתחויות בפרשה והבהיר: "מדינת ישראל אינה חשוכה. כל התאבדות בכלא מחייבת חקירה וזה מה שהיה גם במקרה הזה. אנחנו יודעים להפיק לקחים".

הוא תקף את חברי הכנסת זהבה גלאון ממרצ, אחמד טיבי מרע"מ-תע"ל ודב חנין מחד"ש שגרמו לחשיפת הפרשה בארץ - ואמר: "נעשה ניצול פוליטי. היו חברי כנסת אחרים שידעו להביא את העניין לבדיקה דרך ועדות משנה, מבלי לפגוע בביטחון המדינה.

כבל: "גורמי ביטחון לחצו להשתיק את פרשת האסיר"

האם הפעילו גורמי ביטחון לחץ על אישי ציבור בניסיון להשתיק את דבר מעצרו ומותו של בן זיגייר, שבמרכז פרשת האסיר X? חבר הכנסת איתן כבל (העבודה) כתב הערב בעמוד הפייסבוק שלו כי מידע אודות ההתרחשויות הגיע לידיו כבר לפני יותר משנתיים, אך בעקבות מסע לחצים נאלץ לחזור בו מכוונתו לברר את זהותו של אותו אסיר מסתורי - בצל אזהרה שלפיה עלול הדבר לגרום לפגיעה במדינה וביחסי החוץ שלה.

"עד היום לא התבטאתי בפרשת האסיר X, אבל היום החלטתי לחשוף בפניכם בפעם הראשונה כיצד התגלגל סיפור עגום זה לפתחי כבר לפני יותר משנתיים", כתב כבל והוסיף: "לאחר שהגברתי את לחציי על המערכת לקבל תשובות, קיבלתי באופן לא שיגרתי פנייה מגורמים ביטחוניים בכירים ביותר לוותר על קבלת התשובה לשאלותיי. לטענת גורמים אלה, פרסום הנושא או התעסקות בו עלולים לגרום נזק כבד בל ישוער, הן למערכת הביטחון והן ליחסי החוץ של ישראל".

עם זאת, למרות שהדגיש כי פעל כשורה כשנמנע מהמשך העיסוק בפרשה, קרא לקיים בדיקה יסודית של כל נסיבותיה. "אין לי צל של ספק שהיא צריכה להיחקר על ידי גורם חיצוני בלתי תלוי, משום שאסור בשום פנים ואופן שתתקבע בחברה הישראלית - ובוודאי לא בקרב לא מעט אנשים הגיוניים מן היישוב - ההנחה שהמערכת נקטה מעשים חמורים עד לכדי העלמת אנשים".

"חשיפת הפרשה הרחיבה את הסדק"

כבל מתח ביקורת נוקבת על התנהלות מערכת הביטחון בסוגיה וכתב כי "ככל שהשנים חלפו ונחשפתי למידע - אם כחייל ואם כחבר בועדת החוץ והביטחון, ובעיקר בוועדות המשנה הסגורות שלה - האמון שלי במערכות אלה הולך ונסדק עד שהוא מחשב להישבר. אין ספק שחשיפה של פרטים מהפרשה לא הקלו על תחושותיי ובמידה רבה רק הרחיבו את הסדק".

בעקבות הסבריו, צפה כבל כי במקרה שיידרש להתמודד פעם נוספת בעתיד עם סיטואציה דומה - יבחר לנהוג אחרת. "הפרשה הנוכחית חייבת להוביל לטלטלה מערכתית בכל זרועות הביטחון", הוא כתב - והוסיף: "כללי המשחק אל מול התקשורת הישנה לא עושים רושם על מי שפועל במרחב של הרשתות החברתיות".