אחמד ג'עברי, "רמטכ"ל" חמאס ומי שהיה אחראי לחטיפת גלעד שליט ולפעילות טרור ענפה וארוכת שנים, חוסל אחר הצהריים על ידי חיל האוויר ברצועה.  בישראל הכריזו כי ההתנקשות מהווה יריית פתיחה למבצע "עמוד ענן",  ודובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, מסר כי  "אנו בפתיחתה של תקיפה רחבה, לאור המצב הבלתי נסבל של תושבי הדרום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חיסולו של ג'עברי התקבל בתדהמה בחמאס, שם איימו להגיב ביד קשה על מאורעות היום. ההתנקשות מהווה שיא לפעילות הדרג המדיני בימים האחרונים, שם ניסו לייצר מראית עין של הבלגה לנוכח התעצמות הטרור שיזמו פעילי הארגון בתקופה האחרונה – שהסתיימה עם השגת "מטרה איכותית", בדמות רב-המחבלים.

גורמים ברצועה דיווחו כי יחד עם ג'עברי נהרג גם בנו שהיה עמו, ובכיר אחר – ראאד אל-עטר – מפקד החטיבה הדרומית של חמאס. בזרוע הצבאית של הארגון הוכרז על הגברת הכוננות לרמתה הגבוהה ביותר ועל גיוס מלא של המחבלים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, יכנס הערב את הקבינט המדיני-ביטחוני לישיבה מיוחד לנוכח ההתפתחות ולדיון בדרכים להשיג את מטרת מבצע "עמוד ענן" – שנועד להבהיר לראשי חמאס כי עילות הטרור תגבה מהם מחיר אישי כבד.

זמן קצר אחרי החיסול, החלו מטחי ירי מהרצועה לעבר יישובי הדרום – בצל החשש כי בעקבות המהלומה העזה שספג חמאס ינסו שם לירות גם אל אזורים מרוחקים יותר, בעומק העורף הישראלי.  בהתאם להערכות אלה, פגע חיל האוויר בחוליות משגרי טילי פאג'ר – בעלי טווחים ארוכים של יותר מ-40 ק"מ.

גם פעילות המשטרה השתנתה בעקבות ההתפתחויות וראשיה הכריזו על "העלאת הכוננות בכל גזרת המחוז הדרומי ולנוכח הצפי לירי רקטות לעבר יישובי האזור".

השר ישראל כץ בירך את צה"ל על המתקפה המוצלחת ובמסר מאיים לראשי הטרור בעזה ברצועה אמר: "מי שיפגע בישראלים - דמו בראשו.  אזרחינו לא ייאלצו לשהות במקלטים ובממ"דים, בזמן שחמאס וראשיו מסתובבים חופשיים בעזה ומחליטים מתי לירות". 

בהכנת הכתבה השתתפו אהוד יערי, רוני דניאל, אודי סגל ותום שרון.