"אנו עוקבים אחרי המנהרה כבר תקופה ארוכה הודות ליכולות המודיעניות שלנו. יש עוד מנהרות ואנו נשמיד את כולן" - כך אומר היום (ו') מפקד פיקוד דרום אלוף סמי תורג'מן, על חשיפת מנהרת הטרור של חמאס בתוך שטח ישראל. בחדשות 2 Online העברנו בשידור חי את דבריו של מפקד הפיקוד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו עושים כל מאמץ על מנת לאתר את מנהרות התופת האלה בכלל ובפרט כאלה שמכוונות לכיוון של ישובים", ציין האלוף. "נמשיך בהתמדה ובנחישות עם המומחיות והידע שצברנו עד עכשיו עד שנחשוף את כל המנהרות ונשמיד אותן".

לדבריו, ארגון החמאס משקיע מאמצים רבים במנהרות במקום להשקיע את המשאבים והמאמצים בבניין הכוח וברווחת האוכלוסייה בתוך הרצועה. "חמאס הפסיד בחשיפת המנהרה אבל חשוב להגיד כבר עכשיו: ההפסד הצפוי לחמאס ברצועה ולהנהגה שלו בשימוש במנהרה יהיה גדול פי כמה".

"המנהרה הזו היא מנהרה בעבודה, היא מנהרה אסטרטגית כפי שהחמאס מכנה אותו, עבדו שם בימים האחרונים ויש לכך מוצגים ודאיים", אמר על טענות החמאס כי מדובר במנהרה ישנה. "רק בימים האחרונים אנשי חמאס היו בתוכה. אנו לא נגררים לשום מקום ופועלים לפי האינטרסים שלנו ואנו עומדים בהם בצורה טובה. השקט שהיה בעוטף עזה בשנה האחרונה זה ביטוי להצלחה".

צילום ארכיון
"מנהרה משוכללת ביותר" | צילום: דובר צה"ל

ראש מועצת אשכול: יש חשש אך השגרה נמשכת

תושבי אשכול עודכנו בדבר קיומה של המנהרה עוד לפני הפרסום. אתמול נערכה פגישה בין מפקד אוגדת עזה ומפקד החטיבה הדרומית יחד עם בעלי תפקידים מהישובים סמוכי הגדר.

"האירוע נמצא בשליטה מלאה של צה"ל", הרגיע חיים ילין, ראש המועצה האזורית אשכול באגרת ששלח לתושבים. "יש כוחות שנמצאים בשטח, מאבטחים את הישובים בנוכחות מוגברת על פי תכנית ההגנה המרחבית ובמקביל מבצעים עבודות סריקה באזור המנהרה. מבחינתנו הכל ממשיך כרגיל ואין שינוי בשגרת החיים".

"כשאתה רואה כמה המחבלים משקיעים במנהרה, אתה מבין כמה זה חשוב להם לנסות ולחטוף", אמר לחדשות 2 Online ילין, שהביע סיפוק משיתוף הפעולה בין המועצה לצה"ל. "תמיד יש חששות, אבל ממשיכים כרגיל. אם יש הפקת לקחים מהמנהרה הקודמת, זה שהפעם הלכנו יד ביד עם האוגדונר".

אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן
אלוף סמי תורג'מן | צילום: חדשות 2

אתמול ארגון חמאס הודיע במסיבת עיתונאים כי המנהרה שחשף צה"ל היא ישנה ולא פעילה זמן רב. עם זאת, בצבא הבהירו כי יש עדויות לכך שהמנהרה פעלה גם בימים האחרונים, וזאת בניגוד להבנות שהושגו בתום מבצע "עמוד ענן". גורם צבאי בכיר התייחס הבוקר לגילי ואמר כי ייתכן והמנהרה נועדה לבצע פיגוע חטיפה. נמצא בה ציוד רב אך לא אמצעי לחימה.

המנהרה, שנחפרה עשרות מטרים בשטח ישראל ומגיעה לעומק כ-20 מטרים, התגלתה בפעילות של אוגדת עזה שמקורה במידע מודיעיני וסופה בפעולות מבצעיות פיזיות בקרקע.

"חמאס ממש בלחץ", אמר הגורם - בהתייחסו למסיבת העיתונאים שערך אתמול הארגון. בצבא אמרו כי ייתכן שאף מדובר במנהרה הגדולה ביותר שהתגלתה אי פעם.

מערכת מסועפת ומשוכללת של מנהרות
המנהרה שנחשפה | צילום: דובר צה"ל

"הפרענו להם באמצע העבודה"

"נמצא במנהרה ציוד לשימורה בתנאים קשים של החורף", קבע הקצין. "היה שם ציוד שאם העבודה הייתה מסתיימת כבר לא היה אמור להימצא במנהרה, כך שאין לנו ספק שהפרענו להם באמצע העבודה".

"המנהרה מאוד איכותית והיא הייתה מיועדת לפיגוע איכותי כמו חטיפה או אחר", אמר הקצין - שציין שיש בה הסתעפויות מתקדמות יותר מהמנהרות הקדומות שנחשפו. ההערכה היא שהיא נחפרה במשך חודשים ארוכים. לפי הצבא, מדובר במכה אנושה לארגון חמאס: "מנהרות הן אתוס אצל חמאס ומקור לרבות מההצלחות המבצעיות שלו. ברגע שלוקחים לו שלוש מנהרות במספר חודשים זו מכה קשה".

מדובר צה"ל נמסר כי כוחות צה"ל חשפו ביום שלישי מנהרת טרור אשר חדרה לשטח מדינת ישראל באזור דרום רצועת עזה. "צה"ל ימשיך ויפעל בנחישות לאיתור כלל המנהרות באמצעות מומחיות ויכולות שנצברו", נמסר בהודעה. "אנו רואים במנהרת הטרור פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל והפרה בוטה של הבנות מבצע 'עמוד ענן'.