תמלילי החקירה נחשפים (צילום: חדשות 2)
הנאשמים בטבח | צילום: חדשות 2

בית הדין הצבאי הרשיע את חכים עוואד מהכפר עוורתא ברצח בני משפחת פוגל מאיתמר. עוואד הודה בביצוע הטבח וגזר דינו יימסר בחודש הבא. טרם הוכרע משפטו של דודו, אמג'ד עוואד החשוד שסייע לו ברצח.

עורך דינו של עוואד, ריאד מוחמד, סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "היום הוא הודה בפני בית המשפט והורשע. מבחינתי התיק סגור".

שני הצעירים, בני 17 ו-19 תושבי הכפר עוורתא, נעצרו לפני כשלושה וחצי חודשים בחשד לביצוע הטבח האכזרי בבני משפחת פוגל. השניים הודו בביצוע המעשה ושיחזרו אותו. נגד השניים הוגש כתב אישום חמור בגין רציחתם של חמשת בני המשפחה.

"אני לא מתחרט, גם אקבל עונש מוות, אני מקדיש את מה שעשיתי כנקמה על רצח דודי, ולכל העם הפלסטיני", אמר אז אמג'ד במהלך הדיון והוסיף: "הייתי עושה זאת שוב, גם אם אקבל עונש מוות". במהלך הדיון חייך אמג'ד למצלמות הרבות שהגיעו למקום.

נגד כל אחד מהנאשמים הוגש כתב אישום הכולל תשעה סעיפים, הכוללים חמישה סעיפי רצח, שני סעיפים על סחר בנשק וציוד מלחמתי, שיבוש הליכי משפט וקשירת קשר לגרימת מוות.

צה"ל ידרוש עונש מוות

על פי דיווחים קודמים, במהלך החקירה הודו השניים כי רצחו את אהוד ורות פוגל, וכן את שלושת ילדיהם: יואב בן ה-11, אלעד בן הארבע והתינוקת הדס בת השלושה חודשים. מניעיו של אמג'ד, כפי שעלה בחקירתו, הייתה למות כשהיד.

בהתחשב באופיו של הרצח, מתכוונים בצה"ל לבקש שיוטל עונש מוות על השניים. מדובר בשינוי מדיניות בצבא, שזנח בשני העשורים האחרונים את התביעה לעונש מוות, גם ביחס לרצחניים שבמחבלי האינתיפאדה השנייה. עם זאת, בצבא סבורים כי מקרה זה, הכולל רצח בדם קר של תינוקת רכה, מצדיק את החזרת עונש המוות.

בצבא סבורים כי מקרה כה חמור של רצח ילדים בדם קר מצדיק את החזרת עונש המוות, אך ככל הנראה מדובר בפעולה הצהרתית וסימבולית בלבד, מכיוון שלמרות שבעבר נתנו כמה גזרי דין מוות לתושבי השטחים שביצעו פיגועים, הם מעולם לא הוצאו לפועל ואין בחוקי הביטחון הקיימים פרוצדורה לביצוע עונש מוות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק