יותר משנה עברה מאז מותו של המפגין הפלסטיני באסם אבו רחמה בן ה-30 שנהרג מפגיעת רימון עשן בעת הפגנה מול כוחות צה"ל בבילעין. לאחר שהפרקליטות החליטה לא לפתוח בחקירה פלילית של האירוע, הפרקליט הצבאי הראשי הורה היום לפתוח בחקירה חוזרת של המשטרה הצבאית החוקרת.

ההחלטה לא לחקור את האירוע התבססה על עדויות החיילים באירוע שדיווחו כי הרימון שפגע באבו רחמה פגע בדרכו בתיל שעל גדר ההפרדה, ושינה את כיוון מעופו. צפייה בסרטון שצילמו המפגינים באירוע, נוסף לעדויות מומחים חיזקו את החשד שמדובר בירי ישיר שבוצע לעבר המפגין.

באסם אבו רחמה בן ה-30 נהרג באפריל אשתקד מפגיעת רימון גז בעל טווח מוגדל בחזהו. חקירת המשטרה הצבאית תבדוק האם הירי בוצע כתוצאה מהפרה של הוראות הפתיחה בירי, כפי שטוענים המפגינים שהיו במקום.

ההחלטה על הבחינה המחודשת נודעה בעקבות מכתב ששלח האלוף אבי מנדלבליט למשפחתו של אבו רחמה. "אנחנו שמחים מאוד על פתיחת החקירה סוף סוף", אמר אחמד אבו-רחמה, אחיו של באסם בשם משפחתו. "זה היה צריך לקרות עוד באותו יום, וברור שהצבא פתח בחקירה כי הכריחו אותו, ושבשנה ורבע האחרונות הוא ניסה לטייח את הירי במפגין לא אלים שלא הייתה כל סיבה בעולם לפגוע בו ובטח שלא להרוג אותו".