מותו נקבע בבית החולים
הפינוי ל"ברזילי" | צילום:

קורבן ישראלי ראשון מאז תחילת מבצע "צוק איתן". אזרח, בן 38, שהגיע לחלק אוכל לחיילים בגבול באזור עוטף עזה נפגע הערב (ג') מפצצת מרגמה שנורתה לעברו. הוא נפצע אנושות מהירי, וצוות של מגן דוד אדום ביצע בו פעולות החייאה - אך ללא הועיל. מותו נקבע בבית החולים ברזילי. חברו נפצע קל כתוצאה מרסיסים ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים ברזילי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש לאחר ששני החברים, ממרכז הארץ, הגיעו כדי לחזק את החיילים בגבול עזה ולחלק להם ממתקים ואוכל. בעודם במקום נפתח ירי של פצצות מרגמה לעברם. אחד החברים, שהיה בתוך הרכב, נפצע קל, ואילו האחר, ששהה באותו עת בחוץ, ספג רסיסים בכל חלקי גופו.  צוות של מגן דוד אדום ניסה לבצע בו פעולות החייאה ממושכות ופינה אותו לבית החולים ברזילי - שם נקבע מותו. ההרוג הוא מתנדב בשירותי הכיבוי וההצלה של יהודה ושומרון.

סמוך לשעה 19:00, אחרי שעות ארוכות של שקט, חודש הירי לאזור גוש דן ואזעקות נשמעו בתל אביב, חולון, בת ים, ראשון לציון, בית דגן, אור יהודה ויישובים נוספים. 3 רקטות יורטו מעל גוש דן. מטח נוסף נורה לעבר אשקלון. אחת הרקטות התפוצצה על גג בניין באשקלון, אך לא היו נפגעים. רקטה נוספת יורטה ע"י כיפת ברזל. עוד מטח נורה לעבר הדרום ואזעקות נשמעו גם בירוחם ובמצפה רמון.

כשעה לאחר מכן שתי רקטות ששוגרו מרצועת עזה נפלו בשטחים פתוחים באזור דימונה. רקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח באזור קריית מלאכי. סמוך לשעה 21:00: שתי רקטות גראד יורטו במרחב אשדוד. אין נפגעים.

בשעה 21:00 מטח נוסף שוגר לכיוון הרי ירושלים, אל בקעת הירדן ואל אזור אשדוד ואשקלון. אזעקות נשמעו באזור. מערכת כיפת ברזל יירטה ארבע רקטות. מאוחר יותר הערב אותרו שתי נפילות מהמטח הזה באזור חברון. לא היו נפגעים.

"גם חיילים מתקשרים"
למעלה מ-90 שיגורים | צילום:

נתניהו: "מי שיפגע באזרחי ישראל - ישראל תפגע בו"

"החמאס בחר להמשיך במערכה והוא ישלם את המחיר על ההחלטה הזו מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל - ישראל תפגע בו. כשאין הפסקת אש, תשובתנו היא אש", הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר המטחים והיוודע דבר מותו של האזרח הישראלי. "ניסינו לפתור את המצב בדרך מדינית, אבל החמאס לא הותיר בידינו ברירה אלא להרחיב ולהעצים את המערכה נגדו וכך נפעל עד שנשיג את מטרתנו. אלו רגעים בהם צריך לקבל החלטות בקור רוח ובאורך רוח ולא בפזיזות או בהתלהמות. אני נחוש לעשות את הדבר הנכון".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הבהיר כי בשעות האחרונות מכה חיל האוויר את חמאס וכך ימשיך גם בימים הבאים. "בשבוע האחרון מאז תחילת מבצע "צוק איתן" הוכה החמאס קשה מאוד, הושמדו תשתיות, בתי מפקדים, תשתיות אמצעי לחימה, אמצעי לחימה ומנהרות. כשראשי חמאס ייצאו ממחבואם הם יימצאו ארגון פגוע, יגלו את עוצמת ההרס והנזק שגרמנו לארגון שייגרום להם להתחרט כשירצו לירות נגדנו".

הערכה: הפסקת האש תוארך הלילה (צילום: רויטרס)
הקבינט התכנס לדון בהמשך המבצע | צילום: רויטרס

עלייה במספר השיגורים לישראל

מאז אישורה של הפסקת האש על ידי ישראל שוגרו 113 רקטות לעבר ישראל, 24 מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. , מדובר בעלייה משמעותית בירי לעומת הימים האחרונים. למעלה מ-120 רקטות, שישית מכלל הרקטות שירה חמאס, נפלו על אדמת רצועת עזה כתוצאה משיגורים כושלים.

במהלך הירי מעזה פגע חמאס בקו מתח גבוה נוסף, המספק חשמל לרצועת עזה. בחברת החשמל הודיעו, כי על פי הנחיית שר התשתיות האנרגיה והמים סילבן שלום, כל עוד הירי נמשך ונשקפת סכנה לעובדי חברת החשמל - הקו לא יתוקן.

פגיעה ישירה בבית
פגיעה בבית באשדוד | צילום:

אבו מרזוק: "עדיין דנים בהפסקת אש"

לצד הירי הנמשך, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק טען כי בארגון עדיין דנים בתנאי הסכם הפסקת אש. אולם, בזרוע הצבאית מדברים בקול אחר וטוענים כי חתימה על המתווה הנוכחי הוא בגדר "כניעה".

"אנו דוחים את ההסכמים, הם לא שווים את הדיו שכתב אותם", אמר דובר חמאס, פאוזי ברהום. "הקרב שלנו עם האויב יימשך ונגדיל את האינטנסיביות שלו. נמשיך להיות נאמנים לאחינו השהידים ולחפים מפשע מעמנו - הדם והקורבנות לא היו לשווא".

מנגד, אבו מרזוק טוען כי בחמאס דווקא מעוניינים להגיע להפסקת אש. "התנועה מחפשת הסכם שיקל את המגבלות שהטילו על הרצועה מצרים וישראל, אך טרם הגיעה להחלטה סופית".

הירי לישראל נמשך
צילום:

אחרי קריסתו של הסכם הפסקת האש, עם הירי הנמשך מהרצועה, צה"ל תקף 20 משגרים מוטמנים, בהם משגרים לטווח בינוני, מנהרות טרור, אתר לאחסון אמצעי לחימה, מוקדי פעילות טרור ותשית מבצעית של גורם בכיר בארגון הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני.

לפי שעה, נראה כי ישראל לא נכנסת למהלך רחב ועמוק אלא נותנת מכה קשה בניסיון לראות האם המסר התקבל בצד השני. הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס כדי לדון בצעדים הבאים במבצע.

האו"ם מוכן להעביר מאות מיליונים לשיקום ה (צילום: רויטרס, חדשות)
הרס בעזה | צילום: רויטרס, חדשות

ליברמן: "לכבוש את עזה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו נתון עתה בלחץ כבד מהימין. שר החוץ אביגדור ליברמן קרא מוקדם יותר "ללכת עד הסוף ולכבוש את עזה". גם שר התקשורת, גלעד ארדן, שהצביע הבוקר בקבינט בעד אישורה של הפסקת האש, הצהיר כי יש להגיב בכוח לירי הנמשך.

"אסור לנו לעצור עד שהמשימה תושלם ועד שהירי יופסק ורצועת עזה תפורק מטילים", קרא ארדן. לאור התבטאויותיו, נראה כי הרוב של נתניהו בקבינט למהלכים דיפלומטיים הולך ופוחת ואם הבוקר היה זה רוב של חמישה שרים נגד שניים הרי שהמאזן הזה כנראה הולך להשתנות.

מבצע "צוק איתן" - כל העדכונים:

ליברמן: "לכבוש את הרצועה ולהפיל את החמאס"

שידור ישיר מעזה: התחדשו תקיפות צה"ל ברצועה

אין הפסקת אש: צה"ל חזר לתקוף בעזה

הפסקת אש? מטחים לכרמל, לשפלה ולדרום

לוחמים על גבול הרצועה נגד החלטת הקבינט: "הוציאו אותנו חלשים"

הפסקת האש מציתה את הגולשים

לוחמי כיפת ברזל לאזרחים: "תודה, אבל אל תגיעו לכאן"

ישראל השיבה בחיוב להצעה המצרית: יש הפסקת אש

לראשונה במבצע: פצועה קל מפגיעת רקטה באילת