יו"ר העבודה , אהוד ברק, ארכיון (תמונת AVI: חדשות)
שר הביטחון, ארכיון | תמונת AVI: חדשות

נמשכת הסערה הציבורית בעקבות דברי המתנחלים נגד חיילי צה"ל בפינוי חוות פדרמן: שר הביטחון אהוד ברק אמר היום בדיון בלשכתו כי "הניסיון לסדוק את סמכות המדינה ונציגיה בשטח, צה"ל והמשטרה, ביהודה ושומרון, היא תופעה חמורה".

ברק הנחה על הגברת השימוש בצווים מינהליים (הגבלה, הרחקה וכו') כנגד פורעי חוק וכן על הקמת צוות מעקב ותיאום בין הגופים הרלוונטים.

ברק הוסיף כי "על גורמי המדינה: מערכת הביטחון, מערכת אכיפת החוק ומערכת הענישה, לתת מענה לתופעה הפסולה ולהביא למיגורה". הדיון בקריה בתל אביב עסק בנושא אכיפת החוק והסדר בשטחים, כלפי גורמי ימין קיצונים.

בדיון השתתפו שורה ארוכה של בכירים, ביניהם השר לביטחון פנים אבי דיכטר, סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, הרמטכ"ל גבי אשכנזי, ראש השב"כ יובל דיסקין, מפכ"ל המשטרה דודי כהן, היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, וראש האגף מדיני- ביטחוני עמוס גלעד.

מלשכת שר הביטחון נמסר כי בזמן הקרוב יערכו דיוני המשך במערכות הביטחון ושלטון החוק על מנת לבחון דרכים נוספות, ובהם שינויי חקיקה, על מנת למגר את התופעה.

ארגון זכויות האדם יש דין מסר בתגובה להוראתו של שר הביטחון כי "צווי הגבלה מנהליים הם כלי בלתי-דמוקרטי הפוגע קשות בזכויות האדם. שר הביטחון מחפש קיצורי דרך ויחסי ציבור שיעניקו תחושה פיקטיבית שמשהו נעשה כדי למגר את טרור המתנחלים", אומרים בארגון.

"אם שר הביטחון באמת מעוניין להתמודד עם האלימות של המתנחלים כל שעליו לעשות הוא להורות לכוחות הביטחון לבצע את תפקידם ולאכוף את החוק בדרך הישנה והסיזיפית של איסוף ראיות, מעצר חשודים, העמדה לדין ומניעה בכוח מביצוע עבירות בעת התרחשותן", הוסיפו.