תרגיל פיקוד העורף בשנה שעברה
תרגיל חילוץ והצלה | צילום: דובר צה"ל

"האיום הולך וגדל והעורף יספוג": בצה"ל מתכוננים כל העת לתרחישים השונים במצב של מלחמה שתיפתח מצפון, ולאחרונה הקימו את הנפה הסדירה של פיקוד העורף - שתחתיה מאוגדים ארבעת גדודי החילוץ וההצלה, שיעברו בין אתרי ההפגזות וינסו להציל חיים בשעת חירום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

באוגוסט האחרון הקימו בפיקוד העורף את הנפה, לאחר שרוב לוחמי החילוץ היו אנשי מילואים. כבר זמן רב שבצה"ל מזהירים כי עורף ישראל יהיה במוקד המלחמה הבאה, ועל כן מספר לוחמי החילוץ גדל משמעותית בתקופה האחרונה. "המערך של חיזבאללה וסוריה הוא של טילים ורקטות בלב המדינה, זה האיום, והוא רק הולך ומשתכלל", אומר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט אלוף-משנה יורם לרדו, מפקד הנפה הסדירה, שמקבילה לחטיבה רגילה.

"נדרשים כוחות שירוצו בין אתרי ההרס ויצילו חיים", הוסיף. "אם התרחיש יתממש, המלחמה לא תהיה רק בצפון; הטילים יגיעו לכל הארץ ונהיה פרוסים מבחינת היקף ומיידיות. ארבעה גדודים זה לא המקסימום".

אלפי תלמידי תיכון יוכשרו לתת מענה ראשוני
"החזית - בבתים של האנשים" | צילום: דובר צה"ל

לוחמי החילוץ וההצלה שפועלים בארבעת הגדודים - רם, תבור, קדם ושחר, עוברים הכשרה של לוחמים בטירונות רובאי 03 בזיקים, וכן הכשרות של חילוץ ואב"כ. הדיווחים האחרונים על איום מסוריה רק הגבירו את ההתעניינות של המועמדים לגיוס, שמחפשים תפקיד משמעותי.

לפי אלוף-משנה לרדו, מדובר בתפקיד עם האתגרים הכי רלוונטיים שעומדים בפני מדינת ישראל: "חוץ מהחזית עצמה, החזית הנוספת תהיה בבתים של האנשים, במרחב האורבני שאנו גרים ויש לך אפשרות להשפיע כחייל. ביום שבו תפרוץ מלחמה אתה עסוק בלהציל חיים - וזה סיפוק גדול".

האויב משתכלל. אל
האויב משתכלל. אל"מ יורם לרדו | צילום: דובר צה"ל

ולא רק לוחמים ניתן למצוא בפלוגות פיקוד העורף - אלא גם לוחמות רבות - שחותמות על שירות למשך שלוש שנים. "זה מדבר לנוער שאתה מקבל הכשרה מקצועית בחי"ר ובחילוץ. במלחמה אתה בסוף מסתובב אפילו בעיר שלך ויכול להציל שכנים שלך".