שעות ספורות אחרי מטח הקטיושות, שאחת מהן התפוצצה בשטח ישראל, הגיבו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון לירי מלבנון. יעלון הדגיש כי "לא הייתי ממליץ לאיש לבחון את סבלנותנו ואת נחישותנו לשמור על ביטחון אזרחי ישראל", ואילו נתניהו אמר: "צה"ל הגיב היום בעצמה ובמהירות על הירי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שר הביטחון הדגיש כי ישראל לא תעבור לסדר היום על אירועים מסוג זה. "לא נסבול ירי לעברנו משטח לבנון ולא נאפשר לכל גורם שהוא לשבש את חיי אזרחי ישראל", אמר יעלון. "אנו רואים בממשלת לבנון ובצבא לבנון כאחראים לירי הבוקר ולנעשה בשטחם. צה"ל הגיב לפני שעה קלה בירי פגזים מאסיבי אל עבר אזור השיגור, ובמידת הצורך יפעל בעוצמה רבה יותר".

בפתח ישיבת הממשלה התייחס גם ראש הממשלה נתניהו לירי לישראל: "צה"ל הגיב היום בעצמה ובמהירות על הירי מלבנון. זו המדיניות שלנו, איננו מאפשרים טפטוף ומגיבים בעוצמה. אנו רואים בממשלת לבנון אחראית לקורה בתחומה". נתניהו הפנה אצבע מאשימה לעבר חיזבאללה ואמר כי "חיזבאללה מבצע שני פשעי מלחמה - הוא מארגן ירי על אזרחים ומסתתר מאחורי אזרחים. זה פשע מלחמה כפול".

ארכיון (צילום: יובל אפריאט, טופ ליין)
עשן אחרי פיצוץ הקטיושה הבוקר | צילום: יובל אפריאט, טופ ליין

ראש המועצה האזורית הגליל העליון, גיורא זלץ, אמר בעקבות הירי כי הוא "שמח שאין נפגעים בנפש או ברכוש, ומאמין שצה"ל יעשה כמיטב יכולתו לשמור על השקט באזור". גם בני בן-מובחר, ראש מועצת חרמון, התייחס לתקרית ואמר לסוכנות הידיעות רויטרס: "היו נפילות שלא היינו מוכנים אליהן. כוחות החבלה של משטרת קריית שמונה זיהו את הנפילות, והחלטנו לחזור לשגרה ולשלוח את הילדים לבתי הספר".

בן-מובחר הוסיף: "יישובי המועצה ערוכים ומיומנים עם צוותי חוסן ובמועצה נפתח מוקד לדיווחים ופניות הציבור. אני מצפה מהדרג המדיני להשקיע מאמצים לשמור על השקט בגבול הצפון ולאפשר את המשך חיזוק הגליל העליון. האירוע היום מצטרף לשורת אירועים שהתרחשו בשבועות האחרונים בניסיון של חיזבאללה לשבש לנו את החיים, אבל העובדות כרגע הן שהחיים בגליל העליון נמשכים כרגיל במרץ ובשמחה".

סמוך לשעה 07:00 נשמעו הדי פיצוצים ונראה עשן בעקבות התפוצצות הרקטה סמוך לקריית שמונה. כפי הנראה, שיגור מטח הרקטות, שארבע מהן התפוצצו בשטח לבנון, בוצע באמצעות שעון עצר. החקלאים באצבע הגליל ובמטולה הונחו שלא להתקרב לשטחים הסמוכים לגדר המערכת, מחשש לירי תקיפה או תגובה. צבא לבנון איתר לפני זמן קצר 4 משדרים מאולתרים שמהם שוגרו הרקטות שנחתו הבוקר סמוך לכפר שנקרא ח'רייבה בנפת חצבאיה בגזרה המרכזית.

נתניהו: "פשע מלחמה כפול"
נתניהו: "פשע מלחמה כפול" | צילום:

ראש העיר קריית שמונה: אכנס ישיבת חירום

מצה"ל נמסר כי "זוהתה ככל הנראה נפילה בשטח פתוח מערבית לקריית-שמונה. לא היו נפגעים או נזק. צה"ל הגיב באופן מיידי ובעוצמה בירי ארטילרי מסיבי של עשרות פגזים לעבר מקור הירי". עוד צוין, כי מסרים חמורים הועברו באמצעות כוח יוניפי"ל, שקרא לצדדים לשמור על איפוק. רשת אל-ערביה דיווחה כי לא נמסר על נפגעים בלבנון מירי התגובה של צה"ל.

ראש העיר קריית שמונה ניסים מלכה, סיפר בשיחה עם גלי צה"ל כי שמע את הפיצוצים היטב. "זה היה מאוד חזק", אמר. "יצאתי החוצה ומיד ראיתי את העשן. התקשרתי לצבא ואישרו לי שהיו נפילות".

מלכה ציין כי יכנס היום ישיבת חירום בעקבות הירי. על העובדה כי לא פעלה בעיר אזעקה שהתריעה על שיגור הרקטות אמר ראש העיר כי בעבר פעלה בקריית שמונה מערכת אזעקה אוטומטית, אך בעקבות כמה מקרים של תקלות ואזעקות שווא הוחלט לבטלה.