שבוע לאחר הדיווחים של האו"ם על המשך התחמשותו של אחמדינג'אד, מזהירה גם ארצות הברית: טהרן קרובה מאד לפצצה גרעינית.

בראיון לרשת CNN סיפר ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, אדמירל מייק מאלן, כי ארצו מאמינה שיש בידי אירן כמות מספקת של גרעין על מנת לייצר נשק אטומי. כשנשאל מאלן האם יש לאירנים די חומר בקיע בשביל לייצר פצצה גרעינית, ענה הרמטכ"ל: "למען הכנות, אנו חושבים שכן". מאלן הוסיף כי הוא "מאמין שלנשק גרעיני בידיים של אירן יש משמעות מאוד רעה עבור האזור ועבור העולם כולו".

"כמות אורניום גבוהה משחשבנו"

בשבוע שעבר סיפרו גורמים רשמיים באו"ם לעיתון "ניו יורק טיימס" כי האירנים הספיקו להעשיר יותר מ-170 קילוגרם אורניום, בנוסף ל-840 קילוגרם עליהם כבר יודעים פקחי הארגון. כמות כזו של אורניום מועשר עשויה להספיק, כך לדעת מומחים, לייצור פצצה גרעינית אחת לפחות - והאירנים ממשיכים להעשיר אורניום ללא הפרעה ולמרות הסנקציות מצד מדינות המערב.

"כמות האורניום שיש בידי האירנים גבוהה בכשליש ממה שחשבנו", אמרו באו"ם והזהירו כי הכמות מספיקה דיו על מנת לייצר פצצה אחת. באו"ם מסבירים, כי הדוח שפירסמה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שגוי, כיוון שהאירנים היטעו את הפקחים שהגיעו לשטחם והצליחו להחביא יותר מטון של חומר מועשר באורניום.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה אמר במהלך המרוץ שלו לנשיאות וגם לאחר שנכנס לבית הלבן, כי הוא מעדיף לפתור את בעיית הגרעין האירנית באמצעות מגעים דיפלומטים ישירים ולא בעימות. עם זאת, הדגיש אובמה כי בעיית הגרעין האירני היא "בעיה דחופה" העומדת לפתחה של הקהילה הבין-לאומית.