מתקפה משולבת של הסברה וירי: חמאס פרסם הערב (ג') בשעה 22:00 סרטון המתעד את אירוע חדירת המחבלים סמוך ליישוב נחל עוז בו נהרגו חמישה חיילי צה"ל. במקביל, פרסם הארגון הקלטה של ראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף - כשבאותה השעה בדיוק נורו רקטות לכיוון גוש דן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון המתעד את הפיגוע בנחל עוז נראים המחבלים יוצאים, אחד אחרי השני, ממנהרה. ממנה הם רצים בשדה של קיבוץ נחל עוז עד לעמדת צה"ל ונכנסים אליה דרך השער תוך שהם יורים לעבר החיילים. בשטח המוצב הם מתקרבים אל מגדל השמירה, ומתחתיו נראים פעילי הטרור מנסים לגרור את אחד החיילים.

ניסיון החטיפה הזה, שאת תמונותיו בחרנו שלא לפרסם, נכשל. עם זאת, חמישה חיילים איבדו את חייהם בפיגוע הקשה הזה.

בהמשך הסרטון נראים המחבלים נמלטים בחזרה אל תוך המנהרה. בסוף הסרטון הם מציגים את השלל שלהם - רובה צה"ל מסוג "תבור", שלטענתם הצליחו לחטוף מהמוצב.

הסרטון צולם במצלמה שהוצמדה לאחד המחבלים. תושב נחל עוז שצפה בסרטון, עם פרסומו, אחז את ראשו בין ידיו ולא האמין למראות שתיעד חמאס ממש בשדות הקיבוץ, לא הרחק מבתי התושבים.  

530125 (צילום: חדשות 2)
אחד המחבלים במוצב | צילום: חדשות 2

הלוחמה הפסיכולוגית של חמאס

התמונות הללו פורסמו במהלך הצהרה שנשא מוחמד דף, ממקום מחבואו. "פעולת החדירה אל מעבר לקווי האויב, שהאחרונה בהן היתה הפעולה ממזרח לסג'עייה אתמול, למרות מעשי הטבח להרס השכונה, ולמרות מערכות הבקרה הרבות (של ישראל) - הן ההוכחה הטובה ביותר לכך שאויב הסתבך יותר מכפי שציפה", התייחס דף לפיגוע שתועד. "עם הסבלנות בא הניצחון".

בנאום ניסה דף לצייר תמונה של ניצחון וטען כי צה"ל הובס במערכה. "אתם נלחמים היום נגד חיילים שחומדים את המוות, למען אללה, בדיוק כפי שאתם חומדים את החיים", קרא דף בנאום.

הלחימה נמשכת (צילום: דובר צה"ל)
הלחימה נמשכת | צילום: דובר צה"ל

מתחקיר הפיגוע שערך צה"ל עולה כי חוליית המחבלים עברה את הגבול באמצעות מנהרה שחדרה כ-150 מטרים לתוך שטח ישראל. המחבלים ארבו לכוח צה"ל ששהה באותה שעה בפילבוקס (עמדת שמירה צה"לית העשויה בטון) וירו לעברם טיל נ"ט. מהירי נהרגו חמשת החיילים.

עוד עלה כי המחבלים ניסו לחטוף את גופת אחד החיילים ההרוגים, אך הלוחמים בפילבוקס פתחו לעברם באש ומנעו זאת. מהירי נהרג ככל הנראה מחבל אחד, היתר השליכו את נשקם וחזרו לפיר המנהרה ולרצועת עזה. במשך שעות ארוכות הונחו תושבי האזור להסתגר בבתיהם מחשש שהמחבלים ברחו לשטח ישראל, חשש שהוסר לאחר מכן.‎

בהכנת הכתבה השתתפו: אהוד יערי, אוהד חמו, תמיר סטיינמן וניר דבורי.