"אתגר מנטלי ומנהיגותי". לוחמי גבעתי (צילום: דו"צ, חדשות)
החיילים יחזרו לשטח. ארכיון | צילום: דו"צ, חדשות

צה"ל גרסת 2013 - יותר טכנולוגיה ופחות שטח. בשנים האחרונות ניכר כי לא הושקעה מרב תשומת הלב של צה"ל בתחום השדאות - שכולל בין היתר הסתוות בשטח ותפיסת מחסה בעת מארב או ירי. לאחרונה הוחלט בזרוע היבשה להחזיר את הנושא לסדר היום, והוכשרו לשם כך עשרות לוחמים מהחטיבות השונות בכלל צה"ל שישמשו כמדריכי שדאות בבסיסי האימון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו במגמת חיזוק השדאות בצבא, מכיוון שאנו מבינים שבגלל הקדמה הטכנולוגית, השדאות נזנחה קצת", סיפר לחדשות 2 באינטרנט ראש מדור אפק בבית הספר ללוחמה בטרור, סרן רפאל. "היום החיילים מגיעים אחרי שעות רבות מול המסך, והאתגר שלנו הוא לתת ביטוי ליכולות נוספות בשטח".

שדאות היא קריטית גם בשדה הקרב של שנת 2013. בשבוע השדאות מועברים ללוחמים תכנים שונים וביניהם איך להתגנב בשטח, כיצד להסתתר, מה עושים כשאין מים או אוכל ומתמודדים עם מצוקה בעתות מלחמה.

מארבים במקום מסכים. ארכיון (צילום: חדשות 2)
מארבים במקום מסכים. ארכיון | צילום: חדשות 2

על פי גורמים בצה"ל, שבוע השדאות היה מועבר ליחידות שונות בצורה שונה, מה שגרם לאי-סדר בכל הנוגע להכשרה בנושא. "החיילים היום פחות מרגישים את השטח בגלל הקדמה הטכנולוגית, במלחמה הבאה אני בטוח שאנו ננצח, אבל כמות הנפגעים תלויה ברמת השדאות ולכן אנו משקיעים בזה", הוסיף סרן רפאל.

בעבר החיילים עברו הכשרות שדאות מסודרות, אך מאז כניסתם של האמצעים הטכנולוגים השונים, התמקדה ההכשרה בהם - ופחות בתחום השדאות. "טוב מאוד שמבצעים את הפעולות האלה - כי אנחנו באמת מרגישים שזה חסר", אמר לוחם בצנחנים. "בסוף אנחנו לוחמים בשטח וכדאי שנכיר אותו הכי טוב שרק אפשר".