עוד הסתעפות בפרשת "עופרגייט": היועץ לביטחון לאומי של ראש הממשלה, האלוף (מיל') יעקב עמידרור, הועסק עד לפני כניסתו לתפקיד לפני כחודשיים כדירקטור בכמה חברות שבשליטת האחים עופר. שרון שפורר, כתבת עיתון "הארץ", חשפה הבוקר כי עמידרור מונה בשנת 2007 לדירקטור ב"חברה לישראל" שבשליטת משפחת עופר.

עמידרור שימש כדירקטור בעוד מספר חברות בבעלות האחים, ביניהן חברת הספנות "צים". עמידרור כיהן בעבר כראש המינהל למחקר ופיתוח וכראש חטיבת המחקר באמ"ן. השכר המקובל לדירקטור בחברה בבעלות האחים עופר עומד על אלפי שקלים לכל ישיבה.

לפני כחודשיים, כשנבחר לשמש כראש המטה לביטחון לאומי, עזב עמידרור את תפקידיו בחברות שבשליטת עופר, על מנת שיוכל לכהן כיועצו של נתניהו.

עמידרור, שידוע בעמדותיו התקיפות נגד הגרעין האירני, מסר לעיתון "הארץ" בתגובה: "ישבתי בדירקטוריון בחברת צים ובחברה לישראל, ולמיטב ידיעתי הן אינן קשורות לפרשה. אין לי מושג ירוק על העסקים האחרים של משפחת עופר וגם לא שאלתי על כך. אני לא מטפל בפרשה כי היית חבר בדירקטוריון של חברות בשליטתם. לא התקבלה כל החלטה בנושא אבל זה השכל הישר שלי. מה שאני חושב על הפרשה אני אומר למי שצריך".

מתקשורת ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום עיתון "הארץ": "האלוף עמידרור לא היה קשור בשום צורה ואופן לאף אחת מהחברות שנטען נגדן כי עסקו בהעברת דלק מאירן, או לחברה שמכרה מיכלית לחברה אירנית. האלוף עמידרור היה, עד מינויו לתפקיד היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל, חבר דירקטוריון ב"חברה לישראל" וב"צים", שתי חברות ציבוריות ישראליות שאין ולא היה להן שום קשר לאירועים המוזכרים בטענות".

"מאחר ובעלי השליטה בחברה לישראל קשורים לחברות נגדן נטענו הטענות הללו ולמען הסר ספק, מיד כאשר נודע לאלוף עמידרור על הפרשה הוא החליט למשוך את ידו מכל עיסוק בנושא, כדי למנוע ולו שמץ של חשש, גם אם לא מוצדק, לטענה - מופרכת ככל שתהיה, כאילו הוא מטפל בנושא בו יכולה להיות לו נגיעה אישית לכאורה".

אתמול: דיון בפרשה בכנסת הופסק במפתיע

"לא הנחו אותי ולא קיבלתי שום בקשה להפסיק את הדיון", כך הסביר אתמול בתכנית "שש" ח"כ כרמל שאמה-הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה, אשר קטע במפתיע אתמול את הדיון בוועדה בפרשת "עופרגייט" שעסק בחשד לפיו האחים עופר קיימו סחר עם חברות הספנות האירנית בניגוד לחוק, רבע שעה בלבד לאחר שהחל.

הפגיעה באחים עופר - מסר מהאמריקנים?
מיכלית הנפט שנמכרה לאירנים | צילום: חדשות 2

זמן קצר לאחר שסיים את דברי הפתיחה היום בכנסת, קטע היו"ר שאמה-הכהן את דבריו של ח"כ נחמן שי. "אני חייב להודיע הודעה", אמר לפתע ח"כ שאמה הכהן. "בהתאם לידיעה שקיבלתי כרגע, אני מחליט על סגירת הישיבה. מועד נוסף לקיומה יימסר. אני לא יכול לפרט על תוכן הפתק שקיבלתי, אבל זה קשור למשהו שהיה במהלך היום".

ח"כ שאמה-הכהן הסביר: "הדיון החל והתקדם. בשלב מסוים קיבלתי תשובה על שאלה ששאלתי בתחילתו של היום, לא מגורם פוליטי ולא מגורם עסקי. מתוך שיקול שלי החלטתי לנעול את הדיון. זה קורה בכנסת כל הזמן". שאמה-הכהן סירב עם זאת לפרט את תוכן הפתק והמסתורין נותר על כנו. "אני מניח שיעבור לא הרבה זמן ודברים יתבהרו ויתבררו, קצת סבלנות, גם אני לא יודע הרבה", סיכם. גם הצנזורה הצבאית והכנסת פרסמו הערב הצהרות בהן הודיעו כי לא הן עומדות מאחורי הפתק או מאחורי קטיעת הדיון.

החברים בדיון היו המומים. נחמן שי השיב מיד לח"כ שאמה הכהן: "אבל אמרת שנצביע...", וח"כ שאמה הכהן השיב לו: "רציתי, אבל בינתיים דיברת ואני קיבלתי את הפתק. הייתה בדיקה במהלך היום ועכשיו הגיעו תוצאותיה. אני רוצה להדגיש שמי שהעביר לי את הפתק אינו גורם פוליטי ולא גורם עסקי. מעבר לכך אני לא יכול לומר". לאחר מכן ננעל הדיון והנוכחים התבקשו לעזוב את חדר הישיבות.

עם נעילתה, מתח ח"כ נחמן שי ביקורת חריפה על ההחלטה לסגור אותה לפתע. "בוצע כאן מעשה אנטי דמוקרטי", אמר ח"כ שי בזעם. "אני ניגש עכשיו ליועץ המשפטי לממשה על מנת לקבל את הסבריו למעשה. אם זה לא תקין - נפתח ונקיים מחדש את הישיבה. לא יכול להיות שעניין כזה חשוב במישור הציבורי לא יידון בכנסת. אם הוחלט שצריך להצניע אותו - גם זה אפשרי. אבל כרגע יש יותר מדי שאלות. נעשו הליכים לקיום הדיון, אבל יו"ר הוועדה ביצע מעשה אנטי-דמוקרטי. צריך להסביר ציבורית למה בוצע המעשה הזה, שהוא חסר תקדים".

בדברי הפתיחה לדיון, מתח יו"ר הוועדה ביקורת חריפה על העובדה שמשפחת עופר החליטה שלא לשלוח נציגים מטעמה לדיון. "הוועדה נשטפת בימים האחרונים בפניות מטעם גורמים שונים, וגם מגורמים הקשורים למשפחת עופר, הטוענים כי אין להם שום קשר עם גורמים באירן", אמר ח"כ שאמה-הכהן. "ההכחשות הן גורפות, אך לוועדת הכלכלה אין שום סמכות לחייב אדם להגיע ולענות לשאלות של הח"כים. לטעמי מוטב היה אילו נציג מטעם משפחת עופר היה מופיע לדיון הזה, כי גם לציבור יש שאלות נוקבות בעניין".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק