בדיוק 37 שנים אחרי פרוץ מלחמת יום הכיפורים, חושפים הפרוטוקולים שפירסם הלילה גנזך המדינה מה בדיוק אירע בשעות הבודדות שלפני המערכה - ואיך תפקדה הנהגת המדינה במהלך המלחמה ששינתה את פניה של מדינת ישראל.

לצפייה בפרוטוקול המלא - חלק 1
לצפייה בפרוטוקול המלא - חלק 2
לצפייה בפרוטוקול המלא - חלק 3
לצפייה בפרוטוקול המלא - חלק 4
לצפייה בפרוטוקול המלא - חלק 5
לצפייה בפרוטוקול המלא - חלק 6

לצפייה בפרוטוקול המלא - חלק 7
לצפייה בפרוטוקול המלא - חלק 8

שש שעות בלבד לפני תקיפת צבאות סוריה ומצרים, בבוקר יום הכיפורים הנורא ההוא, דנו ראש הממשלה גולדה מאיר, שר הביטחון משה דיין והרמטכ"ל דוד אלעזר באפשרות לגייס מילואים במקרה שתיפתח מתקפה. הידיעות המודיעיניות, ובעיקר דיווחיו של סוכן המוסד המוביל "מלאך" - אשרף מרואן, ראש לשכתו של נשיא מצרים, העידו על כך שהמלחמה בפתח, אולם הנהגת המדינה התקשתה לקבל החלטות.

"דדו רוצה גיוס יותר גדול", אמר דיין, "אני מסויג. אני מציע לגייס את כל מילואי חיל האוויר, לגייס אוגדת שיריון בגולן ואוגדה לסיני. אם הדברים יחמירו ותתחיל אש - נגייס את המערך המלא. אחרת יהיה שאנו עושים מלחמה. לו הייתי חושב שאין מנוס, הייתי מגייס הכל. בעניין זה ייתכן שיש לרמטכ"ל דעה שונה".

בתגובה ענה הרמטכ"ל דדו: "המילואים שלא נגייס עכשיו לא יוכלו מחר להשתתף במלחמה. הם ייכנסו לפעילות רק ביום שני בבוקר. מילואים שלא נגייס עכשיו זה הפסד של יום. לכן אני בעד גיוס גדול".

ראש אמ"ן זעירא: "המצרים יודעים שיפסידו"

לאחר ששמעה את הצדדים התייחסה ראש הממשלה גולדה לסוגיה. "אני שוקלת", אמרה. "יש עניין ההשפעה על המשק מחר. אם באמת מלחמה, זה לא אסון. אם תהיה מלחמה, אז לא נבין מדוע היה עיכוב של 12 שעות. יש מקומות שיש כבר הרגשה שמשהו קורה". דיין סיכם: "אם תאשרי גיוס מילואים גדול, לא אתפטר". גולדה אישרה גיוס מצומצם, ו-6 שעות לאחר מכן היו לוחמי צה"ל תחת מתקפה חסרת תקדים.

במהלך הדיון המיוחד דנו המשתתפים באפשרות של מתקפה מצרית."הם (המצרים) בשלים טכנית ומבצעית למלחמה, לפי התכנית שאנו יודעים עליה", ציין ראש אמ"ן, האלוף אלי זעירא. "הכל מוכן, אבל למרות העובדה שהם מוכנים, לפי דעתי, הם יודעים שיפסידו. סאדאת היום לא במצב שהוא מוכרח לעשות מלחמה. הכול מוכן, אך אין כורח. והוא יודע שהמאזן לא השתפר".

גולדה מצדה התעניינה: "היו תאריכים ודיבורים. הפעם זה אחרת?" ראש אמ"ן ענה לה: "הפעם זה אחרת. הוא עוד לא נתן הפקודה לצאת. יתכן שעד הרגע האחרון הוא יירתע. יכול להיות שאנו יכולים להשפיע על מה שהוא יעשה או יחליט".

"מכה מונעת? זה לא 1967"

במהלך הדיון עולה גם האפשרות לפתוח במכת מנע. "מבחינה מהותית, אנו לא יכולים להרשות לעצמנו לעשות זאת הפעם", ציין דיין. "אם רק מצרים תתקוף, נוכל להכות בסורים. על סמך הידיעות שיש עתה, לא נוכל להכות מכה מונעת. אפילו חמש דקות קודם, אי אפשר".

הרמטכ"ל דדו הדגיש את יתרונות המהלך: "מכה מונעת היא כמובן יתרון עצום. היא תחסוך הרבה חיים". גולדה הסתייגה והסבירה: "מכה מונעת - נורא מושך. אבל זה לא 1967. הפעם העולם מתגלה במלוא נבזותו. לא יאמינו לנו. אם יתחילו רק בדרום אז ממילא אין בעיה. אך גם זה נראה במשך היום".

ביום השני למלחמה דנו הקברניטים באפשרות להרחיב את התקיפות בחזית הצפון עד דמשק. בדיון אצל גולדה אמר סגן ראש הממשלה השר יגאל אלון כי "הגיע הרגע להפעיל שלב נוסף של הפעולות: בלילה להפציץ את תחנת הכוח של דמשק מהאוויר, או את מסוף הדלק, או את המטכ"ל הסורי. אולי את נמל האוויר האזרחי של דמשק, ולהכות קשה בסביבות דמשק. הבירה תזועזע, הצמרת והממשלה יזועזעו. יכול להיות שזה יעזור לרכך את העקשנות הסורית".

ראש הממשלה שקלה לנסוע בדחיפות לארה"ב

במהלך ההתייעצות של הדרג המדיני עלתה ההצעה שראש הממשלה תיסע לוושינגטון בכדי להיפגש עם הנשיא ניקסון. מאיר הפעילה יחד עם צמרת הביטחון מאמצים כבירים לקבל סיוע בטחוני משמעותי מארצות הברית הכולל 40 מטוסי קרב ו-400 טנקים.

מאיר שקלה אף לצאת לביקור חשאי של 24 שעות עם הנשיא האמריקני מבלי לעדכן את הציבור או את הממשלה וזאת כדי לנסות לשכנע את ניקסון לסייע לישראל במערכה.

גורמים בקבינט הזהירו גם מפני האפשרות שמלך ירדן חוסיין יצטרף גם הוא למערכה נגד ישראל. מאיר ענתה להם בתגובה: "חוסיין הודיע כבר פעמיים שהוריד לנו מטוסים. אני חושבת שהוא 'מוריד' מטוסים רק ב'דיבור' ולא יפעל. אני מקווה שבסופו של דבר הוא לא ייכנע ללחץ שמפעיל עליו סאדאת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מלחמת יום כיפור - הפרוטוקולים נחשפים:

שר הביטחון: אם אי אפשר לפנות - נשאיר פצועים

אסי דיין: אבא ספג מכה קשה