אחרי שאתמול הותקף חייל חרדי בשכונת מאה שערים בירושלים, הבוקר (ד') מנסים בצה"ל להרגיע מעט את הרוחות ולהסביר כי התוקפים הם קיצונים שלא מייצגים את עמדת הציבור החרדי כולו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בריאיון לחדשות 2 אמר הרב ירון דוד, ראש צוות הרבנים בנח"ל החרדי, כי "התוקפים הם אנשים קיצוניים שמחפשים אקשן. דרכם אינה דרך התורה, ואינה דרך היהדות. אין כאן החלטה מגמתית של ראשי הקהילה, האנשים הללו מכערים את הציבור החרדי כולו ומראים אותו בצורה שלילית".

אך למרות הניסיון להרגיע את הסערה, הרב דוד מודה כי מאז תחילת השיח על הכוונה לגייס באופן גורף בני ישיבות, חלה עליית מדרגה מדאיגה במתקפות האלימות נגד חיילים חרדים. "אין ספק שהדבר מתחיל לפגוע בצורה בנו", אמר הרב. "עם כל הכאב שלנו כחרדים על צעדי הממשלה אסור לנו להוציא את כעסנו על החיילים החרדים שהם בשר מבשרנו. הגיע הזמן שהציבור שלנו, הציבור החרדי, יוקיע את התוקפים - מה שיתרום למניעת מעשים מבישים כאלה בעתיד", הוסיפו רבנים נוספים.

הפגנה בירושלים. ארכיון (צילום: אריאל פינדר, חדשות 24)
גם השוטרים הותקפו | צילום: אריאל פינדר, חדשות 24

במהלך היום יובאו ארבעת העצורים באירוע בפני שופט לדיון בהארכת מעצרם. מחקירה ראשונית של התקיפה עולה כי החייל הגיע אתמול בשעות הערב לשכונת מאה שערים בירושלים, שם לטענתו נתקל בצעירים חרדים שתקפו אותו מילולית ולאחר מכן אף החלו להכות אותו. הוא נמלט לבניין סמוך והזעיק את המשטרה, שחילצה אותו מהמבנה בשלום.

נתניהו: "ננקוט ביד קשה נגד התוקפים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש להכאת החייל החרדי והבטיח: "ננקוט יד קשה נגד מי שמנסה להטיל אימה על אזרחים שממלאים את חובתם למדינה. התשובה הטובה ביותר לפורעי החוק הללו היא מספר המתגייסים החרדים שגדל משמעותית בשנים האחרונות ויגדל עוד יותר בזכות ההחלטה שקיבלה הממשלה בתחילת השבוע על הגברת השיוויון בנטל".

גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיב למעשה הקשה ואמר כי תקיפת החייל החרדי והשוטרים הערב בירושלים היא מעשה בזוי ונתעב שמחייב טיפול. "אסור לנו לאפשר שביריונים אלימים יאיימו על שלומם של צעירים חרדים שבחרו להתגייס לצה"ל, ויש למצות איתם את הדין עם אפס סובלנות", הדגיש. "אנו נמצאים בעיצומו של תהליך הדרגתי בו מספרם של צעירים חרדים המבקשים להתגייס לצה"ל הולך וגדל, ותופעות מהסוג הזה מטרתן לגרום למגמה הפוכה, דבר שנילחם בו בחורמה. אני קורא לראשי הציבור החרדי לגנות את האלימות ולפעול בכל תוקף לעקור תופעות מסוג זה מהשורש".

מחאה במאה שערים (ארכיון) (צילום: אריאל פינדר, חדשות 24)
"יד קשה נגד התוקפים" | צילום: אריאל פינדר, חדשות 24

שר הכלכלה נפתלי בנט, הגיב הבוקר בדף הפייסבוק שלו שלא על האירוע אותו כינה חמוד ביותר. "מי שמעז לפגוע בחייל שלנו ייענש בחומרה. אבל מה שמסוכן לא פחות היא ההתנפלות על הציבור החרדי כולו. ההכללה הזאת מסוכנת. את שילוב החרדים בעבודה ובצבא נפתור בהידברות ולא בהסלמה של השיח".

שר האוצר יאיר לפיד מיהר לפרסם אמש תגובה שבה גינה את האירוע: "ההסתה המתמשכת נגד מתגייסים חרדים ראויה לכל גינוי ומעוררת זעזוע עמוק", כתב לפיד בעמוד הפייסבוק שלו והודיע כי בכוונתו לקיים בנושא פגישה עם השר לביטחון פנים אהרונוביץ'.

חברו למפלגה, שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי, הדגיש גם הוא כי "כל ישראלי באשר הוא צריך לגנות בחריפות את ניסיון הלינץ' וההתקפה הברוטאלית. מקרים כמו שקרו הערב לא ייעברו בשתיקה על ידי הרשויות".

לדברים הצטרף שר הבינוי והשיכון אורי אריאל (הבית היהודי), שגינה בחריפות את המעשה. "מדובר בתופעה פסולה ומגונה שמתרחבת מיום ליום", אמר. "ההסתה ברחוב החרדי נגד החיילים גובלת כבר בפיקוח נפש. אני קורא לראשי הציבור החרדי והרבנים לגנות בכל תוקף את הפגיעה בחיילים ואף לפעול ביד קשה נגד התוקפים בטרם יקרה אסון".

"הפגיעה בחיילי צה"ל היא בלתי נסבלת", ציין חבר הכנסת עומר בר לב (העבודה). "זוהי תופעה חברתית מסוכנת שמתפשטת ועלינו לעצור אותה. אני קורא להעמיד את התוקפים לדין".