חשש מגל אלימות ביום הנכבה. ארכיון
חשש מגל אלימות ביום הנכבה. ארכיון | צילום: רויטרס

ההיערכות להכרזה על הקמתה של מדינה פלסטינית יורדת גם לשטח: הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ ביקר היום בפיקוד המרכז ונפגש עם מח"טים בגזרת יהודה ושומרון.

בדיון שנערך, הורה גנץ למפקדים להיערך להסלמה אפשרית באזור, לקראת ההכרזה האפשרית על הקמתה של מדינה פלסטינית בחודש ספטמבר הקרוב - וכן לאפשרות שאירועים אלימים יתרחשו כבר ביום שישי הקרוב, במסגרת ציון אירועי יום הנכבה ברשות הפלסטינית.

החשש: אלימות ביום הנכבה

הרמטכ
בני גנץ. להיערך להסלמה אפשרית | צילום: דו"צ

בגלי צה"ל דווח כי בביקורו במפקדת אוגדת יהודה ושומרון פרסו מפקד האוגדה ומפקדי החטיבות בפני הרמטכ"ל את ההיערכות של כל חטיבה לקראת אירועי "יום הנכבה". לאור ההתפתחויות באזור, הנחה הרמטכ"ל להיערך להסלמה, גם אם ההערכה כרגע היא שאין לפלסטינים כוונה להסלים את המצב. בסקירות הסגורות נאמר כי ייתכן שהאירועים בשטח יובילו להסלמה גם אם אף אחד מהצדדים לא מעוניין בה.

הבוקר דווח בעיתון "ידיעות אחרונות" כי בצה"ל נרשמת דריכות שיא לקראת אירועי הנכבה וכי קיים חשש גדול מגל אלימות שעלול להתפרץ בכל ערי הגדה ב-15 במאי. "אדי הדלק נמצאים באוויר והחשש הוא מהגפרור שיצית את התבערה", אמר גורם צבאי בכיר לעיתון. עם זאת, הדגישו גורמים במערכת הביטחון כי לרשות הפלסטינית יש אינטרס לשלוט בגובה הלהבות, משום שיש לה הרבה מה להפסיד אם העימותים יגלשו לכל רחבי הגדה וייצאו משליטה.

ברשת: דף "האינתפיאדה השלישית" - הפך לאתר אינטרנט

בינתיים, מתרחבות היוזמות ברשת האינטרנט לארגון תהלוכות הזדהות המוניות לרגל יום הנכבה. בעקבות סגירת דף הפייסבוק של "האינתיפאדה השלישית", הוקם אתר אינטרנט מיוחד תחת אותה הכותרת, ובו משתפים הגולשים החברים קבצי וידאו וקישורים רלוונטיים, הקוראים לפעולות זעם נגד "הכיבוש" וכן להזדהות עם העם הפלסטיני.

לגולשים ניתנת גם האפשרות לשתף את האתר ברשתות החברתיות במטרה לאסוף מה שיותר תומכים לפעולות המחאה. אתר אינטרנט נוסף שמופץ בשבועות האחרונים בין הפעילים הפלסטינים השונים הוא רשת חברתית עצמאית, בה הגולשים משתפים גם כן קישורים, חדשות ומתדיינים ביניהם מה יש לעשות ב"אינתיפאדה השלישית".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק