כבר שנים, מחשש לפיגוע אווירי, מונעות רשויות התעופה להעלות למטוסים בקבוקי שתייה אלכוהול, מארזי קרמים ובשמים. סורק הלייזר של חברת LDF הישראלית מפתח תקווה עומד לשנות את רוע הגזירה.

"מה שאנחנו למעשה עושים ברגישות", מסביר הנשיא והבעלים של LDF אלי ונציה, "על ידי סיב אופטי במכשיר אנחנו בודקים את ספקטרום האור שיש, ועל ידי זה מזהים אם יש בפנים TNT או כל חומר נפץ - גם אם הוא נמהל בתוך בקבוק, ואנחנו יכולים לעשות את זה עם בקבוקים שקופים, בקבוקים חצי שקופים, עם בקבוקי פלסטיק, כל עוד קרן הלייזר יכולה לפגוע ולהגיע לחומר עצמו".

מדובר בפיתוח ישראלי ייחודי: גילוי חומרים באמצעות לייזר, שיכול להתריע בתוך שניות בודדות על המצאות חומרי נפץ תקניים ומאולתרים. בנוסף, הסורק מזהה גם את סוג חומר הנפץ. מדובר בפריצת דרך טכנולוגית שתשמש את שוק התעופה הבינלאומי. "המערכת שלנו היא היחידה היום שממש עושה אנליזה כימית של החומר, ויודעת על בסיס הטכנולוגיה הזו של ספקסטרוסקופית לייזר לזהות איזה חומרים, גם אם הם נמהלו בחומרים אחרים", מסביר ונציה.

סורק הלייזר פותח בליווי גורמי הביטחון בישראל והמערכת השלימה לאחרונה בהצלחה סדרת ניסויים מול מגוון חומרי נפץ, חלקם ייחודיים, שלא ניתן היה לאתר באמצעים אחרים. "לאיחוד האירופי, כתוצאה מתלונות גם של הדיוטי פרי שהוא מוגבל במכירות וגם כתוצאה מסבל שאנשים עוברים, יש כוונה כבר משנת 2013 למעשה לבטל את התקנה של איסור העלאת נוזלים למטוס", מספר ונציה.

מדובר בשוק של מיליארד אירו ורשויות תעופה בכל העולם כבר מגלות עניין בפיתוח הישראלי. מעבר לאינטרס הביטחוני, עומד גם האינטרנט המסחרי - חנויות הדיוטי פרי שישמחו מאוד שנחזור לקנות בהן ללא חשש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק