האזינו להקלטות רשתות הקשר (צילום: לע"מ, רובינגר דוד)
"חשבנו שבעזרת הצבא הסדיר נגמור עניין" | צילום: לע"מ, רובינגר דוד

40 שנה לאחר מלחמת יום הכיפורים, חושף הבוקר (ה') ארכיון צה"ל במשרד הביטחון את עדותו של ראש המוסד בזמנו, צבי זמיר, בפני וועדת אגרנט שחקרה את המחדלים שהובילו למלחמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעדותו טען זמיר כי אגף המודיעין הוא הגוף שאמור לספק הערכות, ולא המוסד. " ראש המוסד אינו מקבל את כל המידע, אלא חלק ממנו בלבד", ציין זמיר. "צינור התפוצה הוא דרך ראש אמ"ן, בעוד שהמוסד את כל הידיעות שלו הפיץ לפי לוח תפוצה, הרי שהמוסד אינו נמצא בתפוצת חומר-גלם של אמ"ן".

לדברי זמיר, כמה ימים לפני פרוץ המלחמה הגיעה לידי המוסד ידיעה מ"מקור טוב", כהגדרתו, לפיה מצרים וסוריה יתקפו את ישראל בו זמנית: "היו ספקות לגיטימיים לגורם החוקר. הוא אמר: אולי הוא טועה? אולי ישנו תרגיל?". לדבריו, ראש הממשלה ושר הביטחון לא ראו את הידיעה, אלא אך ורק המוסד ואמ"ן. "אמרו באמ"ן שזה תרגיל, שהמקור מדבר על התקפה, אבל זה תרגיל". 

"באמ"ן אמרו: 'אתה עלול ליצור היסטריה'"

למרות שהודה כי בידיו היה רק חלק מהמידע המודיעיני, צבי זמיר אמר כי הוא משוכנע שישראל הייתה צריכה לדעת על המתקפה. "היה לנו מספיק מידע כדי להעריך שמלחמה היא בלתי נמנעת, בהנחה שלא יהיה שינוי בעמדות המדיניות שלנו", אמר. "יכולים אתם לשאול: 'אם היית בטוח כל כך שתהיה מלחמה, למה לא אמרת שתהיה מלחמה?'. יש מקומות שאמרתי, יש מקומות שדיברתי על כך".

לדבריו, המסרים שקיבל מאמ"ן הרתיעו אותו מלהתעקש שתהיה מלחמה באזני ראש הממשלה ושר הביטחון באופן נחרץ יותר. "באמ"ן טענו: 'כשאתה מפיץ ידיעה אתה עלול ליצור היסטריה. אתה תתפוס ידיעה אחת, תפיץ אותה, אבל אתה אינך מסוגל לתפוס אותה ולהעריך אותה'", סיפר.

ראש המוסד לשעבר צבי זמיר (צילום: חדשות 2)
ראש המוסד לשעבר צבי זמיר | צילום: חדשות 2

"מודה ומתוודה, יכול להיות שטעיתי"

לדברי זמיר, ידיעות על המלחמה הצפויה לא הגיעו לראש הממשלה גולדה מאיר בשל החלטה של ראש לשכתה שלא להעביר אליה ידיעה שאינה בדוקה ומוסמכת. "לו אני הייתי צריך לעשות זאת במקומו, הייתי עושה את אותו הדבר", אמר.

ראש המוסד מתח גם ביקורת על תפקודו של שר הביטחון משה דיין. "יש שר ביטחון בעל עמדה חזקה, משפיעה, קובעת - עובדה שהוא כמעט לא נזקק לדיון אתי על נושא המלחמה", אמר. "אני מוצא לנכון להפיץ ידיעה שיש בה משום חידוש, או מימד אחר. מודה ומתוודה, יכול להיות שטעיתי".

זמיר סיפר כי לא הופתע מפרוץ המלחמה: "ידעתי שזו לא הפתעה בכלל. אולי אני אומר פרשנות שלי, אבל היו הרבה אנשים שחשבו שבעזרת הצבא הסדיר גומרים את העניין".