כשהקרבות בין המורדים למשטר אסד בסוריה מגיעים ממש אל פתחת הגבול עם ישראל וכיבוש העיר האסטרטגית אל-קוסייר ע"י צבאו של אסד מידי המורדים, מבהיר ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי וראש אמ"ן לשעבר כי הציר המחבר בין אירן לחיזבאללה בסוריה נחלש - וכי זו התפתחות אסטרטגית חיובית עבור ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הדבר החשוב שמתרחש ברמת הגולן הוא ברמה האסטרטגית. הציר של אירן-סוריה-חיזבאללה נסדק ונשבר. היחלשותו של הציר הבעייתי הזה למדינת ישראל היא התפתחות אסטרטגית חיובית לישראל", אמר ידלין. "עם זאת, המחיר שאנו עשויים לשלם הוא פעילות טרור מסוימת ברמת הגולן", הבהיר.

לדבריו של ידלין, הציר המשולש הזה נחלש עקב כך שמשטרו של אסד נמצא בסכנה. "הציר שהוביל את כל המערכים האסטרטגיים נגד ישראל כמו בניין כוח של טילים, חבלה בתהליך השלום וקריאה להשמדת ישראל נחלש. זה קורה בגלל שאסד שמחבר בין אירן לחיזבאללה כבר לא יהיה שם. זו התקדמות אסטרטגית חשובה ביותר שאנחנו צריכים להיות מוכנים לשלם עליה מחיר ברמה הטקטית".

האלוף במיל' ידלין התייחס גם להגעת הקרבות לגבול ישראל השבוע, כאשר כוחות המורדים לחמו בכוחות צבא אסד בתחומי העיירה קוניטרה הסמוכה לגבול עם ישראל ולאפשרויות הלוחמה של ישראל בטרור אפשרי בגזרה. "גבול הגולן נשלט ע"י צה"ל בצורה טובה. בניגוד לגבול מצרים, שם ישראל לא יכולה לפעול בצורה מונעת נגד הטרוריסטים, בגולן אפשר לפעול מולם הודות למודיעין טוב ונשק מדויק. לא יהיה קל לטרוריסטים בגולן, אם כי פעולת טרור מסוימת תמיד עלולה להצליח".

ביסוס מעמדו של אסד - קטסטרופה לישראל ולמערב

בשאר אסד
תפנית לטובת אסד בחודש האחרון | צילום: חדשות 2

פרשננו לענייני ערבים אהוד יערי מתריע ממצב שעלול להיות אף מסוכן יותר מפעיליות טרור נקודתיות נגד ישראל בגולן. לדבריו, הסכנה הגדולה שעשויה לאיים על המערב ועל ישראל הוא ניצחון אסטרטגי-אירני על אדמת סוריה.

אם אסד יישאר בשלטון וימשיך להחזיק ב"עמוד השדרה של סוריה" (השטח שנמצא בשליטתו הסמוך לגבול לבנון), יחזק וירחיב את שליטתו ויכניס יותר לוחמים חדשים מטעמו לשטח, זה יהיה ניצחון אסטרגי של אירן ויהיה במונחים פוליטיים קטסטרופה לישראל ולמערב.

האלוף במיל' ידלין הוסיף כי בחודש האחרון רואים במערכה בסוריה תפנית לטובת אסד. "ההתחזקות של אסד נובעת מהגנה מבחוץ המוענקת לו על ידי רוסיה, וגם כי צבאית הוא חזק יותר מהמורדים. גם בגלל שאין התערבות חיצונית לטובת המורדים - היתרון היחסי של אסד נשמר. עם זאת, המאבק על העיר הצפונית חלב יהיה הרבה יותר קשה".

מעמדו של חיזבאללה בעולם הערבי השתנה לחלוטין

מתייחס גם למתיחות בדרום. נסראללה
מעמדו בעולם הערבי השתנה. נסראללה | צילום: חדשות 2

הקרב בעיירה אל-קוסייר, שהוכרע בשבוע שעבר לטובת כוחות אסד לאחר שכבשו אותה מידי המורדים, היה במידה רבה הקרב של כוחות החיזבאללה שסייעו לאסד. לדברי גורמים בעולם הערבי, מדובר במהלך התאבדותי של נסראללה שחדל להיות הגיבור, אלא הפך למנהיג של מיליציה דתית שנלחמת בשירותה של אירן.

גורמים ערבים אף כינו היום את החיזבאללה כ"מפלגת השטן" ונראה שמעמדו של חיזבאללה בעולם הערבי השתנה לחלוטין. לכן נסראללה מקפיד כל הזמן להבהיר כי אם סוריה תיפול, זה יהיה ניצחון של ישראל וארה"ב - ונראה כי הוא מוכן שמעמדו הפוליטי בלבנון ייפגע כדי שאסד ישרוד. לכן האלוף במיל' ידלין סבור שאולי כדאי לישראל מצב שבו אסד כבר לא ישלוט בסוריה.