מדובר ברולטה יום-יומית מסכנת חיים: בשורה ארוכה של בסיסים ברחבי הארץ אין רמזור או מעבר חצייה שיאפשרו לאלפי החיילים המשרתים בהם גישה בטוחה, מה שמאלץ אותם לסכן את חייהם מדי יום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אנשי עמותת "אור ירוק" תצפתו ותיעדו, בפרויקט מיוחד, עד כמה מסוכנת הדרך לבסיס: הליכה על השוליים באין מדרכה, גשר או מנהרה - שיאפשרו מעבר בטוח להולכי רגל, או מקומות בהם אין גישה אחרת והחיילים נאלצים להמר מדי יום על חייהם.

"אני כל בוקר חוצה פה את הכביש, אני מפחד שלא יקרה לי משהו", סיפר אחד החיילים. "כנראה עד שחייל ימות פה, רק אז יעשו עם זה משהו". חייל אחר הוסיף כי "אתה אף פעם לא בטוח אם זה ייגמר באסון או שייגמר בשלום". חיילת נוספת אמרה כי המצב "לא מזיז לאף אחד כי הערים לא לוקחות אחריות".

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
"מפחד שלא יקרה לי משהו" | צילום: חדשות 2

שמואל אבואב, מנכ"ל "אור ירוק" קרא למשרד התחבורה ומשרד הביטחון להסדיר את אותם מקומות מסוכנים. "יש להסדיר מעברי חציה, גשר עילי או רמזור שיאפשר לחיילים לחצות בבטחה את אותם כבישים מסוכנים ולהגיע בשלום לבסיס", אמר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "השטחים הציבוריים בסמוך לבסיסי צה"ל אינם באחריות הצבא. יחד עם זאת, בכלל בסיסי צה"ל ובבסיסים המדוברים מתקיימות שורה של פעילויות הסברה על מנת להעלות את המודעות לשמור על ביטחונם של החיילים בהיעדר מעבר חצייה".