הניסוי נדחה בכדי למנוע  הסלמה בקוריאה הצפונית, ארכ (צילום: חדשות 2)
טיל ה"חץ". ארכיון | צילום: חדשות 2

בפלמחים נערך היום ניסוי מוצלח למערכת "החץ" שמטרתה להתמודד עם טילים בליסטיים כמו הסקאדים והשיאב האירנים.

בניסוי שערך חיל האוויר בשיתוף עם הסוכנות האמריקנית להגנה מטילים, משרד הביטחון, מנהלת חומה, רפאל, אלביט והתעשייה אווירית נבחנו יכולות הגילוי של המכ"ם "אורן אדיר". במהלך הניסוי לא ביצע הטיל יירוט כי הוא לא נדרש לכך, אלא נבדקו רק יכולות הגילוי של המכ"ם.

במערכת הביטחון מבהירים כי ניסוי זה תוכנן מראש על פי תכנית העבודה הרב שנתית של מערכת הביטחון, והוא מהווה אבן דרך מרכזית בהשלמת גרסה 4 של מערכת הנשק "חץ". מדובר בהמשך לניסוי היירוט המוצלח שהתקיים לפני כשנה בארה"ב. 

המערכות נועדו להתמודד עם הטילים האירנים

השיפורים שהוכנסו במערכות המכ"ם נועדו להתמודד עם התפתחות הטילים האירנים, ולאתר טילים בלסטיים שמשוגרים לטווחים ארוכים. בנוסף, תורגלה במהלך הניסוי יכולת העבודה של המכ"מים יחדיו, ושליטה בו זמנית של הנתונים שהם מעבירים.

בניסוי שיגר מטוס מסוג F-15 של חיל האוויר טיל מסוג "אנקור כחול", מעל פני הים. המכ"מים הצליחו לזהות אותו ולהתביית עליו. בשבוע הבא יוצגו תוצאות הניסוי לאמריקנים.

שר הביטחון אהוד ברק מסר לאחר הניסוי כי הוא מברך את אנשי מפא"ת - מנהלת חומה, את אנשי התעשיות הביטחוניות ואת כל הגורמים שנטלו חלק בביצוע הניסוי המוצלח. "זהו הישג טכנולוגי חשוב וצעד חשוב בהתקדמות ישראל בתחום ההגנה הרב שכבתית ובהצבת מערכת חץ בגרסת בלוק 4. הניסוי המוצלח מוכיח שוב את היכולת הטכנולוגית הגבוהה ביותר של מהנדסים, טכנאים ועובדי התעשיות הביטחוניות הישראליות, שהשתתפו בניסוי: תע"א, מל"מ, אלתא, רפאל, תדיראן ואלביט", אמר ברק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק