נפילה ברמה"ג (ארכיון) (צילום: גיא ורון, חדשות 2)
ענני עשן מעבר לגבול | צילום: גיא ורון, חדשות 2

ירי תלול מסלול, שיבוש אורח החיים וראשי יישובים מוטרדים - בעוד בדרום הארץ חזרו לשגרה אחרי מבצע "צוק איתן", ברמת הגולן התחלפו החיים השלווים בחשש כבד מהלחימה מעבר לגדר הגבול עם סוריה שממשיכה לזלוג אל שטח ישראל. ראשי יישובים בגולן מביעים היום דאגה לביטחונם של התושבים וחשש מפני פגיעה אנושה בתיירות באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הימצאותם של אנשי אל קאעידה מעבר לגבול מדאיגה, והתושבים כאן חוששים לביטחונם", אמר לחדשות 2 Online אחד מראשי הרשויות ברמת הגולן. "אסד אמנם לא היה שוחר שלום, אבל הגבול היה שקט - עכשיו יש כאן ארגון טרור רצחני שפועל ישירות נגד תושבי רמת הגולן".

ראשי היישובים בגולן אמנם חוששים, אך לא לגמרי מופתעים. "התחזיות הגרועות ביותר שהוצגו לנו בשנים האחרונות מתחילות להתממש", אומר ראש הרשות מהגולן. "לוחמי אל-קאעידה יושבים על הגדר והלחימה הגוברת ממשיכה לחדור אל מעבר לגבול".

גם הבוקר, ביומה הראשון של שנת הלימודים, כשפצמ"ר נפל ברמת הגולן, שלחו אלפי הורים בגולן את ילדיהם ליום הראשון של שנת הלימודים. "הילד שלי הלך הבוקר לכיתה א' על רקע הדי הפיצוצים", סיפרה לחדשות 2 Online קארן גלברט, תושבת קיבוץ עין זיוון. "זאת לא סיטואציה נוחה או נעימה, אך אנחנו מנהלים פה שגרה. אני מרגישה שבתי הספר באזור ערוכים בצורה מיטבית לכל מצב, אבל אנחנו דרוכים".

נפילה בשטח פתוח ברמת הגולן, ארכיון
נפילה בשטח פתוח ברמת הגולן, ארכיון | צילום:

פצמ"ר בדרך לבית הספר

פצצת המרגמה שנפלה הבוקר ברמת הגולן התפוצצה בשטח פתוח. היא נורתה במסגרת הקרבות בסוריה, באזור מעבר קוניטרה. איש לא נפגע ולא נגרם נזק, אך האזור הוכרז כשטח צבאי סגור, וחקלאים שעבדו במטעים הסמוכים פונו מהמקום.

מהעבר השני של הגבול נמשכת גם היום הלחימה העזה בין פעילי ארגון הטרור ג'בהת אל-נוסרה לבין כוחותיו של הנשיא באשר אסד סמוך למעבר קוניטרה ולמתקן האו"ם הנמצא במרכזו. בשלב זה טרם הצליחו הצדדים להשיג הכרעה בקרבות, והדים של הירי הבלתי פוסק נשמעים היטב ברחבי רמת הגולן.

במערכת הביטחון ממשיכים לעקוב בדריכות אחר השינויים על גדר הגבול לנוכח הקרבות, לסייע לכוח האו"ם הנמצא באזור בכל מה שנדרש ולתצפת על הלוחמים של ארגון הטרור המסונף לאל-קעידה, בתקווה שהם ישמרו מרחק ולא יגררו את ישראל לעימות חזיתי בגזרת הצפון.