חשיפת מסמכים חדשים של אתר "ויקיליקס" מצביעים על היערכותה של ישראל, לכאורה, לפעילות צבאית מול אירן: על פי הפרסומים, הבהיר שר ההגנה האמריקני רוברט גייטס במהלך פגישותיו עם ראשי הצבא הטורקי כי קיימים סיכויים גבוהים שישראל תתקוף באירן.

במסמך שפורסם באתר, מתוארות שיחות בין גייטס לעמיתו הטורקי וצ'די גונול, שהתקיימו ב-6 בפברואר 2010, במהלכן הבהיר גייטס כי אם טהרן תמשיך להתקדם בתכנית הגרעין שלה - קיימים "סיכויים טובים" לכך שישראל תגיע למסקנה כי פעולה צבאית נגד אירן היא הכרחית.

טורקיה: לא רוצים שמערכת הטילים תגן גם על ישראל

יומיים לאחר מכן, בפגישה עם שר ההגנה לשעבר של צרפת הרב מורין, גייטס טען כי ישראל מסוגלת לפעול לבדה באירן, ללא סיוע מארצות הברית.

עם זאת, הוא הבהיר שלא ניתן לדעת אם מבצע שכזה ישיג את מטרותיו. שר ההגנה האמריקני אף הדגיש כי כל מבצע בו לא ייעשה שימוש בנשק גרעיני, לכל היותר ידחה את הפצצה האירנית ב-1-3 שנים ובו זמנית יביא לאחדות אירנית כנגד הגורם התוקף.

מסמך אחר שפורסם מוקדם יותר ב"ויקיליקס", חשף את התנגדותה של טורקיה מכך שמערכת ההגנה מפני טילים שתתפרס בשטחה במסגרת חברותה בנאט"ו - תשמש להגנה גם על ישראל מפני מתקפה אירנית. על פי המסמך, אמר ראש ממשלת טורקיה ארדואן לנשיא ארצות הברית ברק אובמה, במהלך פגישתם של השניים, כי הוא חושש שהמהלך יאפשר מאוחר יותר לישראל להתגונן ממתקפה אירנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק