"ההערכה היא שמוחמד דף חוסל בתקיפת חיל האוויר בשכונת שייח' רדואן שבעזה" - כך מסרו היום (רביעי) גורמי מודיעין ישראלים לרשת החדשות האמריקנית "פוקס ניוז". לדיווח אין אישור מכל מקור אחר. מוסא אבו מרזוק, בכיר חמאס הנמצא בקהיר, דחה את הדיווחים וטען כי "דף חי וממשיך בתפקידו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

דובר הזרוע הצבאית של חמאס, אבו עוביידה, טען הערב כי "מוחמד דף הוא המפקד הכללי של הצבא שייכנס למסגד אל אקצה וישחרר אותו". אבו עוביידה אמנם לא אמר מפורשות כי דף שרד, אך טען כי ישראל "נכשלה כשהפציצה את הבית בו חשבה שנמצא דף - מנהיגי ישראל והמודיעין ישבו מול המסכים וחיכו לפתוח בחגיגות אבל נכשלו".

הדובר כינה את מעשי ישראל "בוגדנות ופשעים נפשעים", טען כי הדיווחים של השלטונות הישראלים הם שקר, וחזר על הטענה לפיה ישראל הפרה את הפסקת האש. "היוזמה המצרית נולדה מתה ונקברה היום עם מות בנו של דף", הוסיף הדובר, שטען כי "המשלחת לא תחזור לקהיר" ואמר כי הירי לעבר יישובי עוטף עזה יימשך ו"לא כדאי לתושבים לחזור לשם".

"דף השבית את שמחתכם כבר 25 שנים - הוא החל את דרכו כבר באינתיפאדה הראשונה, עבר מאבנים לרובים ואחר כך לפיגועי התאבדות עד שהביא את הטילים לידי הזרוע הצבאית של חמאס, והטילים הדהימו אתכם והטילו עליכם פחד", הוסיף ואיים הדובר, "אנחנו נטהר את ארצנו מאחרון הכובשים - ארגוני ההתנגדות יוכלו אליכם". לאחר מכן איים על חברות התעופה הזרות שלא להתקרב לנמל התעופה בן גוריון החל מהשעה 06:00 בבוקר מחר (ה'), והזהיר את אזרחי ישראל מפני התכנסויות כגון הגעה למשחקי כדורגל.

ההלוויה בעזה (צילום: רויטרס)
ההלוויה בעזה | צילום: רויטרס

במקביל דיווחו מקורות מצריים כי משלחת ישראלית מצומצמת הגיעה לקהיר על מנת לדון באפשרות להפסקת אש נוספת. מוקדם יותר טען בתוקף דובר חמאס סמי אבו-זוהרי כי "דף כלל לא היה בבית שהותקף".

בשעות אחר הצהריים השתתפו אלפים במסע הלוויה של אשתו ובנו של דף, שנהרגו בתקיפה. ההמונים נופפו בדגלי חמאס, ירו באוויר וקראו: "לנקום בישראל". כלי התקשורת בעזה דיווחו כי לא היו אנשי חמאס בהלוויה.

וידאד עספורה דף, אשתו בת ה-27 של מפקד חמאס, ועלי מוחמד דף, בנו בן ה-7, נהרגו בהפצצת צה"ל יחד עם עוד ארבעה בני אדם ובהם אשתו ובנו של אחמד דאלו, בעל הבית שהותקף ובכיר בזרוע הצבאית של חמאס.

הגופות נעטפו בדגלים ירוקים של תנועת חמאס ונישאו ממסגד במחנה הפליטים ג'בליה לבית הקברות. גם שני פעילי חמאס אחרים שנהרגו בתקיפת צה"ל היום כשרכבו על אופנוע, הובאו לקבורה.

חוסל או לא חוסל? מוחמד דף
חוסל או לא חוסל? מוחמד דף | צילום:

מוסטפא חרב עספורה, אביה של וידאד, אמר כי כאשר בתו נישאה לדף לפני כשבע שנים, הוא חשש כי מדובר למעשה בגזר דין מוות: "בתי ידעה שהיא תהפוך לשאהידה כשהחליטה להינשא לו. בכל רגע מאז ציפיתי לשמוע הודעה שהיא מתה".

לדבריו, הוא ראה את דף פעם אחת בלבד מאז שהזוג נישא, ומאז אותו רגע לא ידע איפה בתו מתגוררת בשל מעטה הסודיות סביב דף. עספורה נשא בצער את נכדו הזעיר שנהרג בפגיעה, שהובא לקבורה כשפניו גלויות.

עספורה הוסיף כי הרג האזרחים בעזה "הוא כמו צונאמי", והדגיש כי הוא "אינו שונה מכל אדם אחר שאיבד את ילדיו ברצועה". לווידאד ומוחמד דף יש שתי בנות נוספות, וטרם התברר היכן היו כאשר צה"ל תקף את ביתם. "היינו בהלם כששמענו שאשתו של מוחמד דף נהרגה", אמר צעיר בן 22 שהשתתף בלוויה. "אנחנו קוראים לגדודי עז א-דין אל קסאם לנקום על הטבח הזה".