יובל דיסקין, ארכיון (צילום: חדשות)
ראש השב"כ יובל דיסקין, ארכיון | צילום: חדשות

"חמאס שיפר את יכולת הירי תלול המסלול לרקות קסאם ועתה יכולות רקטות הקסאם להגיע לאשדוד, לקריית גת ולפאתי באר שבע" - כך הזהיר היום ראש השב"כ יובל דיסקין בישיבת הממשלה.

עם זאת ציין דיסקין שהדרג המדיני של חמאס חושש מעימות עם ישראל, עימות שבו יאבדו הפלסטינים נכסים. ראש השב"כ אמר את הדברים בעקבות סיום הרגיעה עם עזה והירי המאסיבי של רקטות קסאם לעבר ישובי עוטף עזה היום ובסוף השבוע האחרון.

ראש השב"כ אף סבור שחמאס מעוניין בהמשך הרגיעה, אך בתנאים שלו, שהם הסרת המצור, הפסקת הירי ופתיחת המעברים.

ראש השב"כ אף התייחס לכך שכרגע אין משא ומתן בין ישראל לחמאס ואמר "המצרים יושבים על הגדר, אין מתווך אפקטיבי בין ישראל לבין חמאס".

ברק: החזרת השקט דורשת פעולה רחבה

מפת טווח הקסאמים (צילום: החדשות 2 - מפה)
טווח הקסאמים גדל | צילום: החדשות 2 - מפה

במהלך הישיבה התייחס גם שר הביטחון אהוד ברק למצב ואמר כי "את המצב הנוכחי לא ניתן לקבל". עוד הוסיף שר הביטחון כי הממשלה נערכת לכל התרחשות, אך "העיתוי והאופן יתקבלו בפורומים מתאימים". לדברין, אין נוסחאות פלא "שנותנים מכה, חוזר השקט וחמאס מתפרק. החזרת השקט דורשת פעולה רחבה".

ברק אף סבור שההתבטאויות הקוראות למתקפה בעזה אינן עוזרות לכושר העמידה הישראלי ולמציאת פתרונות אמיתיים. "אמנם אנחנו בעונה פוליטית, אבל צריך לשמור על בהירות מחשבה", אמר ברק.

בתגובה אמר המשנה לראש הממשלה חיים רמון כי הנושא לא קשור לבחירות. "ישראל חייבת לפעול בתקיפות", אמר. "הרגיעה נכשלה כישלון חרוץ. אמנם היה שקט כמה חודשים, אבל נשלם עליו בריבית דריבית".