אפרים הלוי, ארכיון (צילום: חדשות 2)
"לכונן דיאלוג עם האויב". הלוי | צילום: חדשות 2

תומך בכינון יחסים עם אירן? ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי, התראיין לאתר האמריקני "אל-מוניטור", ושטח את דעותיו בכל הקשור לדרך הטיפול של ישראל בתכניתה הגרעינית של הרפובליקה האסלאמית. בדבריו התייחס הלוי גם למועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב מיט רומני, וציין כי לדעתו, "הוא הורס כל סיכוי לפתרון המשבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אין לנו מה להפסיד בשיחות עם אירן", ציין הלוי והוסיף כי לדעתו, בכירי משטר האייתולות מעוניינים, בסתר ליבם, לצאת מ"התסבוכת שאליה נקלעו", כהגדרתו. "הסנקציות הכלכליות היו אפקטיביות מאוד", אמר ראש המוסד לשעבר, והדגיש: "הן מתחילות להכאיב מאוד למשטר האירני".

הבכיר הביטחוני המשיך וסיפר כי במהלך השנים הוא הבין ש"על מנת להיות יעיל עם אויביך, אתה צריך להיות בעל שתי יכולות חיוניות. האחת - כיצד לגבור עליהם בכוח במידת הצורך, והשנייה - לעשות כל מה שאתה יכול כדי לחדור למוחם ולנסות להבין את הדרך שבה הם רואים דברים. והיכן, אם בכלל, יש מקום לשיחות משותפות מסוג זה או אחר".

בהמשך דבריו, אמר ראש המוסד לשעבר כי "הדרך לפתרון לא קלה, והיא דורשת רעיונות יצירתיים ואומץ פוליטי". לאחר מכן, התייחס לעמדותיו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב מיט רומני, והשמיע נגדו טענות חריפות. בין היתר אמר הלוי כי רומני "מחבל באינטרסים של ישראל וארה"ב", אחר כך המשיך ראש המוסד לשעבר ואמר כי רומני "הורס כל סיכוי לפתרון המשבר".

לא יצביע לאף אחד. רומני (צילום: רויטרס)
"הורס כל סיכוי לפתרון", רומני | צילום: רויטרס

הלוי לפני כחודשיים: "אם הייתי אירני - הייתי דואג ב-12 השבועות הבאים"

גם בחודש אוגוסט יצא ראש המוסד לשעבר אפרים הלוי בהצהרות פומביות לגבי תקיפה אפשרית של מתקני הגרעין באירן, וסבר כי פעולה חד-צדדית ישראלית נגד מתקניה של הרפובליקה האסלאמית עלולה להתרחש בטווח הזמן הקרוב.

בריאיון לניו יורק טיימס אמר הלוי כי לא היה ישן בשקט בתור אירני. "אם הייתי אירני, הייתי חושש מאוד מ-12 השבועות הבאים", אמר ראש המוסד לשעבר, שכיהן בעברו גם בתפקיד יועץ לביטחון לאומי. בכתבה מצוטט גם אפרים ענבר, ראש מרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן, שמסביר את שטף ביקורי האמריקנים בארץ: "הם למעשה בייבי-סיטרים, שמוודאים שהילדים לא משתוללים".