שיגור טיל תמוז
עתיד עסקות הנשק לוט בערפל. ארכיון | צילום: חדשות 2

הודו החליטה להטיל חרם על שש חברות לייצור נשק ותחמושת, בהן גם התעשייה הצבאית הישראלית (תעש), עקב חשד למעורבותן בפרשת שחיתות גדולה, כך מפרסמים כלי תקשורת בהודו.

החלטת משרד ההגנה מגיעה כמעט שלוש שנים לאחר ששמות החברות עלו לקדמת הבמה בפרשה שבה היה מעורב סודיפטה דוש - מי שעמד בראש מועצת מפעלי הנשק ההודית (OFB) - ארגון הגג המספק את מירב התחמושת ואמצעי הלחימה של מדינת הענק.

מכתב האישום שהוגש נגד גוש ביוני 2010 עולה כי היה מעורב בקנוניה רחבת היקף, במהלכה נטל שוחד וטובות הנאה מהחברות בתמורה לקידומן במכרזים על עסקות נשק גדולות. כבר עם התפוצצות הפרשה במאי 2009 החליט משרד ההגנה בניו דלהי להקפיא את כל העסקות שנחתמו עם שש החברות.

"חברות הנשק התבקשו להסביר מדוע אין לנקוט נגדן בצעדים. לאחר שנשקלו התגובות הוחלט לאסור עליהם לבצע עסקות נוספות עם מועצת מפעלי התחמושת ועם משרד ההגנה במדינה למשך עשר שנים", נכתב בהצהרה שפרסם משרד ההגנה. "ההחלטה להטיל עליהן חרם התקבלה על ידי הלשכה המרכזית לחקירות בהתבסס על ראיות שנאספו נגדן", מסרו בכירים.

מלבד התעשייה הצבאית הוטל חרם גם על חברות מגרמניה (RAD), רוסיה (CDR) וסינגפור וכן על שתי חברות הודיות. חברת תעש חתמה על עסקה גדולה להקמת אתר לייצור נתיכים עבור פגזי "בופור". האיסור על ביצוע עסקות נשק בהודו עשוי להסב לתעש הפסדים כספיים כבדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק