ארכיון (צילום: רויטרס)
איך מעבירים את פסח בבסיס? | צילום: רויטרס

כמו כל עם ישראל, גם בצה"ל עורכים הכנות מיוחדות לפסח. לרגל חול המועד הכנו בחדשות 2 באינטרנט מדריך עבור החיילים שיישארו במהלך החג במדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האם יש פקודה מפורשת בנוגע לאיסור הכנסת חמץ לבסיסי ומוצבי צה"ל?

בכל ימי הפסח אין להשתמש ואין להכניס ליחידות צה"ל ומתקניו חומר שהוא חמץ או המכיל תערובת חמץ. יש להטמין חמץ שנשאר ביחידות מלפני הפסח עד לאחר החג. סעיף זה חל גם על אזרחים הנכנסים למחנות צה"ל ולמתקניו.

הכנסתי חמץ לבסיס. האם צפוי לי עונש?

ישנו סטאטוס קוו בצבא שמטרתו לשמור על סביבה שתאפשר לכולם לשמור על החג ועל כן, ע"פ הנחיות הצבא לא ניתן להכניס חמץ.

איך מכשירים את בסיסי ומוצבי צה"ל?

כלל הבסיסים והמוצבים ברחבי הארץ יוכשרו לקראת החג. הכשרתם נמצאת באחריות היחידה, המפקד והסיוע המקצועי של רב היחידה. הרבנות הצבאית מגייסת כוחות מילואים וסדירים שמבצעים הכשרה ע"י הגעלת וליבון בהתאם לפרמטרים שקבע הרב הראשי לצה"ל. כל מוצרי החמץ מאוחסנים במחסני חמץ וסגורים במהלך הפסח.

את מוצרי החמץ ימכור הרב הראשי לצה"ל לאינו יהודי בטרם פסח, וירכוש אותם למחרת הפסח. בנוסף, במהלך הפסח יקבל כל חייל מצה שמורה ועבודת יד בהתאם לכשרות שאוכל בביתו.

האם יש מנות קרב כשרות?

לטובת הלוחמים במוצבים שלא יוכלו לממש את עריכת הסדר כהלכתו יחולקו מנות קרב סדר אישיות הכוללות את כל מרכיבי הסדר: מצות, חרוסת יין וכדומה. במהלך חול המועד יחולקו מנות קרב כשרות לחיילים בפעילות בו יהיו מרכיבים ללא חשש לקטניות וזאת בכדי לאפשר שמירה של כל סגנונות שמירת החג ויצירת אחידות בצבא.

איפה יתקיים הסדר הכי גדול?

הסדר הכי מיוחד מתקיים בכפר הנופש של האגודה למען החייל בגבעת אולגה, אליו יגיעו כל החיילים הבודדים להם אין קרובים לחגוג איתם את החג.

איפה הרמטכ"ל יבלה את ערב החג?

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, ייסוב בליל הסדר עם לוחמי חיל-הים ומפקד חיל-הים, אלוף רם רוטברג. טרם כניסת החג, ייפגש ראהרמטכ"ל עם 420 חיילים וחיילות בודדים ו-30 משפחות שכולות, וירים עימם כוסית לרגל החג בכפר הנופש "על הים" של האגודה למען החייל בגבעת אולגה.

כמה מזון נרכש לקראת החג בצה"ל?

לקראת החג רכש צה"ל 75 טון מצות, 6.5 טון דג נסיכת הנילוס, 35 טון של בשרים מסוגים רבים, כ-7.2 טון קמח מצות ו-14,000 בקבוקי מיץ ענבים. לקינוח יסופקו 7 טון עוגות שיש, עוגות שוקולד, ומגוון עוגיות.

אם אני שומר בחג, האם אקבל ארוחה?

החיילים אשר יחגגו את ליל-הסדר בעמדות השמירה ובמוצבים ייהנו אף הם מארוחה חגיגית, שתגיע ישירות אל העמדות. כמו כן, יקבלו החיילים "ערכת סדר אישית" על-מנת שיוכל כל חייל לערוך את הסדר כהלכתו.