סאמר עיסאווי, אסיר פלסטיני שובת רעב (צילום: חדשות 2)
סאמר אל- עיסאווי מובל על ידי שוטרים | צילום: חדשות 2

סופרים ומשוררים ישראלים ובהם א.ב יהושוע, עמוס עוז ויהושוע קנז, שלחו בסוף השבוע מכתב לסאמר אל-עיסאווי, האסיר הפלסטיני השובת רעב, שבו ביקשו ממנו להפסיק את מחאתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קראנו בכאב רב על שביתת הרעב שלך. התיאור של מצבך ההולך ומתדרדר מחריד אותנו", כתבו לו אנשי הרוח הישראלים. "אנו מרגישים שמעשה ההתאבדות שאתה הולך לעשות יוסיף מימד נוסף של טראגיות וייאוש לסכסוך בין שני העמים, סכסוך ששוחרי השלום והפשרה משני העמים מבקשים לסיים".

הם קראו לאל-עיסאווי לא להוסיף ייאוש על הייאוש שכבר קיים. "תן תקווה לעצמך וכך תחזק את התקווה בקרב כולנו", כתבו לאסיר. "יש עכשיו סימנים מעודדים חדשים לחידוש המשא ומתן בין שני העמים שיכלול גם שחרור אסירים וביניהם גם אתה".

על המכתב חתומים: א.ב. יהושע, אגי משעול, אלי עמיר, דרור בורשטיין, חביבה פדיה, יהושע קנז, ניר ברעם, סלמאן מצאלחה, עמוס עוז, רונית מטלון ושמעון אדף.

סאמר עיסאווי, האם יפסיק לשבות? (צילום: רויטרס)
אמו של האסיר עם תמונתו | צילום: רויטרס

"התרסה נגד האדישות של הישראלים"

אל-עיסאווי, השובת רעב כבר למעלה מ- 230 יום, פרסם ביום רביעי האחרון מכתב בפייסבוק שבו פנה אל הציבור הישראלי. "בחרתי לכתוב לכם: אנשי רוח, משכילים, סופרים, עורכי דין, אנשי תקשורת ופעילים בחברה האזרחית הישראלית. אני מזמין אתכם לבקרני בבית החולים ולראות אותי כשלד אזוק וקשור למיטה", כתב אל עיסאווי.

"אני סאמר אל־עיסאווי, הבחור 'הערבוש' לפי מונחי הצבא שלכם. אותו ירושלמי שאסרתם בכלא בלי שום סיבה מוצדקת, מלבד שהוא החליט לצאת מירושלים לפאתי ירושלים", הוסיף האסיר הפלסטיני. "לא שמעתי ולו אחד מכם מתערב ומנסה להשתיק את קולו של המוות הגובר".

הסופר א.ב יהושוע, מיוזמי המכתב, אמר כי " אל- עיסאווי, השובת רעב כבר כמה חודשים בגלל שהוא מסרב להיות מגורש לעזה כתב מכתב מזעזע לב. מכתב שנכתב בכאב גדול ובו גם התרסה קשה כנגד האדישות שהפכה להרגל קבוע של כל הישראלים כולל אלו שרואים את עצמם כלוחמים למען עצמאות הפלסטינים".

יהושוע הסביר, כי "לכן, כמו שחשוב למנוע את מתאבדי הטרור למות, כך גם חשוב למנוע את מתאבדי הייאוש למות. ולכן זאת בראש ובראשונה פנינו אישית לאל-עיסאווי עצמו וביקשנו ממנו להפסיק בשביתתו".