מזכיר ההגנה היוצא פנטה, ארכיון
שר ההגנה האמריקני לאון פאנטה | צילום: AP

מסר מדאיג נוסף מוושינגטון לירושלים: שר ההגנה האמריקני ליאון פאנטה שב ומביע הלילה חשש מפני מהלך צבאי ישראלי באירן - ללא תיאום עם האמריקנים. בנוסף, הוא מותח ביקורת חריפה על מדיניות החוץ של ישראל ואופן ההתמודדות שלה עם השינויים בעולם הערבי.

"תמיד יש אופציה למהלך צבאי, אבל זה צריך להיות ביחד - ומהלך אחרון", אמר פאנטה בנאום שנשא בכנס "פורום סבן". חרף אזהרותיו לאירן כי עליה להפסיק את המרוץ להשגת גרעין, טען שר ההגנה האמריקני כי מהלך צבאי עלול שלא להועיל בעצירת תכנית הגרעין האירנית. "זה לא יהרוס את היכולות, אלא רק ישהה את הגרעין ויאפשר למשטר מבודד לצבור תמיכה אזורית", אמר והזהיר מפני תגובה אירנית למהלך צבאי נגד משטר האייתולות. "יהיו לכך השלכות קשות על הכלכלה האירופית ועל הכלכלה שלנו. המזה"ת עלול להיכנס לעימותים שאנחנו נצטער עליהם".

מרטין דמפסי
הגנרל מרטין דמפסי, רמטכ"ל צבא ארה"ב | öéìåí: חדשות 2

בין קהל מאזיניו של פאנטה היו גם ראש המוסד לשעבר מאיר דגן והרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. לשר ההגנה האמריקני הייתה גם ביקורת חריפה על מדיניות החוץ של ישראל. "לעזעזל, חזרו כבר למשא ומתן הישיר הזה", תקף פאנטה את ממשלת ישראל. "יש להצר על כך שישראל הפכה מבודדת יותר במזרח התיכון בשנה האחרונה, ועל כך שהתרחקה משותפות עם טורקיה, ירדן ומצרים. על ישראל מוטלת האחריות לגבש חזית ביטחונית אזורית לגבי מימוש האינטרסים הביטחוניים שלה ושל ארצות הברית. עליה לעשות זאת לא רק בחיזוק כוחה הצבאי - כי אם גם בדיפלומטיה יעילה".

רמטכ"ל צבא ארה"ב: "לא יודע אם ישראל תתריע בזמן"

השבוע שלח רמטכ"ל צבא ארצות הברית מסר דומה לישראל. "איני יודע אם ישראל תתריע בזמן באשר להחלטתה לנקוט בפעולה צבאית נגד אירן", אמר הגנרל מרטין דמפסי בראיון לסוכנות הידיעות "רויטרס". הוא הודה בראיון כי קיימים חילוקי דעות בין ישראל לארצות הברית בעניין הדרך הטובה ביותר באמצעותה יש להתמודד עם תכנית הגרעין האירנית.

השבוע העבירה ישראל מסר לאמריקנים לפיו הסנקציות שננקטו עד כה על אירן חשובות, אך אינן מספיקות. כתבנו אודי סגל דיווח השבוע כי במהלך פגישתם של תת שר האוצר האמריקני דיוויד כהן עם גורמי ביטחון בביקורו בישראל, קראה ישראל להחריף את הסנקציות, להטיל אמברגו על תזקיקי הנפט ולהטיל חרם על הבנק המרכזי באירן - כך שלא יוכל לסחור בדולרים ובאירו.

בנימין נתניהו וברק אובמה
נתניהו ואובמה. חשש אמריקני | צילום: חדשות 2

אין זו הפעם הראשונה בה גורמים אמריקניים בכירים מזהירים מפני "היעדר תיאום אפשרי" עם ישראל בנושא הגרעין האירני. בראיון לרשת CNN האמריקנית בראשית החודש, אמר גורם אמריקני שהעדיף להישאר בעילום שם, כי ארצות הברית מודאגת מהאפשרות שישראל תתקוף באירן. הוא כינה את מערכות ההגנה האירניות "מערכות ממדרגה ראשונה" שעלולות לסכן את מטוסי הקרב הישראליים וכן הסביר כי במקרה של תקיפה עדיף שהיא לא תתבצע על ידי מטוסים מאויישים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק