החיילת המשוחררת שעוררה סערה עולמית בעקבות פרסום תמונות שנויות במחלוקת עם עצורים פלסטיניים - לא תועמד לדין, כך קובע היום המשנה לפרקליט המדינה, שי ניצן.

"לאחר שעיינתי בצילומים, הגעתי למסקנה כי על אף שמדובר במעשים מבישים, לכאורה", כותב המשנה לפרקליט המדינה, "אין מקום לפתוח בחקירה פלילית נגד עדן אברג'יל בגין התעללות, שכן המעשים שבוצעו לכאורה לפני יותר משלוש שנים אינם מתאימים לדין פלילי אלא משמעתי".

אין תמונה
התמונות שעוררו סערה. עדן עם העצורים
"

ניצן כותב עוד כי "חוק השיפוט הצבאי אינו חל עוד על עדן אברג'יל, ולפיכך לא ניתן לפתוח נגדה בהליכים משמעתיים, אולם עם זאת אין בכך בכדי להצדיק נקיטת הליכים פליליים נגדה. מכל מקום, מצאנו לנכון לפנות לפרקליטות הצבאית, ולבקש שתעשה כל מאמץ כדי למגר את התופעה המטרידה, אם על ידי החמרת הענישה המשמעתית ואם על ידי חינוך והסברה".

עם זאת, החליט המשנה לפרקליט המדינה כן לפתוח בחקירה פלילית נגד שני חיילים אחרים, האחד "שכיוון והצמיד  נשק  לגופו של עצור כפות שלא לצורך", והשני - "חייל שרקד סביב עצורה כשהיא כפותה ועיניה מכוסות".

החיילת: "לא התכוונתי לזלזל בשום בן אדם"

"זו חוויה צבאית, לא מעבר. באמת, חוויה צבאית שהייתה בצבא ובאמת לא דבר שניסיתי לשדר אלימות או בוטות ולא התכוונתי לזלזל בשום בן אדם", סיפרה עדן אברג'יל עם התפוצצות הפרשה באוגוסט 2010.

אברג'יל האשימה בראיון את התקשורת הישראלית שפרסמה את תמונותיה, את התקשורת הזרה בשנאת ישראל וגם את צה"ל בכך שלא גיבה אותה. את כולם, כך נראה, פרט לעצמה בראיון היא הוסיפה כי קיבלה למעלה מ-50 הודעות בפייסבוק בעלות נוסח מאיים עם קללות, נאצות וגידופים, חלקן כוללות גם איומים ברצח.

"יש תגובות נאצה, תגובות תמיכה, איומים על החיים שלי. 'את תמותי בקרוב, חיה את לא תצאי מזה'. כל כך הרבה. פשוט בעולם לא כזה מתים עלינו", אמרה אברג'יל בראיון. כשנשאלה על ההשוואה של תמונותיה מול תמונות החיילת האמריקנית שהתעללה בעצורים עירקיים ענהת: "השם ישמור, כל העולם שם אותי לצד החיילת האמריקנית - זה הזוי. התמונות הן בטוב ובתמים ולא בקטע של החיילת האמריקנית. לא התעללתי בהם, הבאתי להם לשתות ולאכול".

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק