צפו: תעלומה בת 20 (צילום: מתוך אתר: גיא חבר)
גיא חבר, ארכיון | צילום: מתוך אתר: גיא חבר

לאחר שנים רבות של אכזבה ותקוות שווא, החליט צה"ל לחדש את החיפושים אחר החייל הנעדר גיא חבר, שיצא מבסיסו ברמת הגולן בשנת 1997 ומאז נעלמו עקבותיו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאחורי ההחלטה לחדש את החיפושים, שיתרכזו באזורים שבהם נראה החייל ביום היעדרו, עומדת ראש אגף כוח האדם בצה"ל, אלוף אורנה ברביבאי, שהביעה תקווה כי יתגלו ממצאים חדשים שיוכלו לשפוך אור על שעלה בגורלו של חבר.

"צה"ל ימשיך לעשות כל שביכולתו על מנת להביא לפתרון מקרה היעדרותו של החייל ועל מנת לגלות מה עלה בגורלו", אמרו בדובר צה"ל. "לצה"ל חובה ערכית ומוסרית להחזיר כל נעדר צה"ל לחיק משפחתו. במהלך השנים נעשו מאמצים רבים לאתר את החייל הנעדר גיא חבר. מאמצים אלו נמשכים גם היום ומתרכזים הן בעניין החקירה, בחיפושים ובסריקות והן במישור המודיעיני".

"אנחנו הופכים אבן על אבן ומשקיעים בזה הרבה כסף ומשאבים. אני מסתכלת על תמונת הנעדרים כל בוקר - זו המשימה שלי", אמרה לאחרונה בריאיון לחדשות 2 Online ראש מחלקת נפגעים בצה"ל, אלוף-משנה יפה מור, שציינה כי נעשות פעולות רבות כדי להשיג מידע עליהם.

עו"ד שמעון מזרחי שמשמש כאיש קשר בין מערכת הביטחון לבין משפחתו של החייל הנעדר גיא חבר, אמר לחדשות 2 Online כי שמע לאחרונה על מגמה להמשיך את החיפושים. "אין איזה מידע מסוים שבגללו ממשיכים לחפש, אבל אחרי 16 שנה ודאי שצריך קצה חוט", הוא הדגיש - ובירך על ההחלטה.

בועז פיין, חברו של החייל הנעדר, שנמצא לאורך השנים בקשר עם משפחתו, הביע תקווה שהחיפושים יובילו למציאתו. "אני לא יודע איפה הם מחפשים או לכבוד מה, אבל הלוואי שיימצאו אותו כבר", אמר פיין.

התעלומה נמשכת

גיא חבר נראה בחיים לאחרונה בחיים ב-17 באוגוסט 1997 בבסיס חיל התותחנים שבו שירת ברמת הגולן. מאז אבדו עקבותיו והתעלומה על מה שעלה בגורלו נותרה לא פתורה. לפי עדויות שונות, הוא נצפה בפעם האחרונה ליד מכונת המשקאות בבסיס כשלבש מדי ב' ומצויד בנשקו האישי - רובה סער מסוג "גליל". גם הנשק לא אותר עד היום.

בימים הראשונים אחרי ההיעלמות, סברו מפקדיו של חבר כי החליט לשים קץ לחייו בשל סכסוך שהתגלע בינו לבין מפקדו שבעטיו זומן למשפט צבאי. במרוצת השנים, בשל העובדה שלא נמצא אף פריט ששייך לו או ראיות אחרות כלשהן שהיה בכוחן לשפוך אור על גורלו, הועלתה השערה נוספת שלפיה נחטף לסוריה והוחזק שם בחיים.

לפני כשנתיים נחקרה עדות של אזרחית גרמניה וחוקרת יהדות, אשר טענה כי שנים קודם לכן בעת ביקורה בסוריה, נעצרה על ידי אנשי מודיעין ונלקחה לחקירה בדמשק - שם לדבריה ראתה את החייל הישראלי הנעדר, ששימש כמתורגמן. תחילה בישראל לא התייחסו לדבריה ברצינות, אך שנים לאחר מכן היא זומנה לארץ לחקירה שם גוללה את גרסתה.

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv