מסוק של צה"ל ליד גבול לבנון (ארכיון - רויטרס) (צילום: רויטרס)
מסוק בגבול הצפון | צילום: רויטרס

אזעקה נשמעה הבוקר בקריית שמונה, ככל הנראה לאחריה זוהו שלוש נפילות של טילי קטיושה באזור אצבע הגליל, אין דיווחים על נפגעים. לפי דיווחי התקשורת הערבית, יכול להיות שיש נפילות נוספת באזור הצפון. כוחות משטרה נרחבים עדיין ממשיכים לסרוק את האזור בחיפוש אחר מקומות נפילת הטילים, שטרם זוהו.

במשטרה אישרו כי ככל הנראה הקטיושות אכן שוגרו, אך כאמור עדיין לא זוהו הנפילות עצמן. "אנחנו סורקים בכוחות גדולים מאוד את האזור", אמר לחדשות 2 דובר מרחב גליל במשטרה, ערן שקד. "צריך לזכור שמדובר באזור גדול מאוד, סבוך מאוד, עם הרבה טבע".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי: "מספר רקטות נורו היום באופן ספורדי לעבר מדינת ישראל ונפלו בשטחים פתוחים. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. צה"ל השיב באש לעבר מקורות הירי. פיקוד הצפון עורך הערכת מצב רצופה. דובר צה"ל מדגיש כי הוא רואה את לבנון וממשלתה כאחראים למניעת ירי לעבר ישראל".

התקשורת הלבנונית מדווחת הבוקר כי צבא לבנון סגר את אזור חצבייא, ממנו בוצע הירי, והוא חוקר כעת את הנסיבות שלו. עוד דווח כי תגובת צה"ל כללה עשרה פגזים שנורו אל מקור הירי. צבא לבנון, לפי הדיווח, הבחין כבר אתמול בתנועות חשודות באיזור, ועקב כך הועלתה רמת הכוננות של הצבא ושל כוחות יוניפי"ל באיזור הגבול עם ישראל. הבוקר, בעקבות הירי לעבר ישראל הועלתה הכוננות לדרגה העליונה.

התושבים והתלמידים בבתי הספר שמעו את האזעקה וירדו למקלטים סמוך לשעה 8:20 הבוקר, וכוחות הביטחון באזור סורקים את העיר וסביבותיה כדי לבדוק האם ישנן נפילות נוספות ולאתר סופית את מקומות הנפילה של הטילים. בפיקוד העורף עדכנו את הוראות הבטיחות באזור, ומורים לתושבים להישאר סמוך למקלטים.

מנכ"ל מד"א, אלי בין, אמר הבוקר לאחר התקרית כי "הגיעו פניות וטלפונים רבים למד"א, כוחות מד"א נרחבים מאוד סורקים את האזור ולעת עתה אין נפגעים". בין הוסיף כי "יש מספר נפגעי חרדה, שיעשו את דרכם למרכזים הרפואיים".

_OBJ

פיקוד העורף: ניתן לחזור לשגרה

ערן שקד, דובר מרחב גליל במשטרה אמר לחדשות 2 כי "כוחות משטרה גדולים נמצאים בזירות שאותרו, לרבות חבלנים. אנחנו מבקשים מאזרחים לא להגיע לזירות ולא להתקהל".

דובר כבאות גליל עליון, יאיר אלקיים, הוסיף כי "שמענו הבוקר אזעקות ופיצוצים ושיגרנו צוותים לשטח. כרגע אנחנו עדיין עסוקים בסריקות, בשלב זה אין זיהוי ודאי, אבל הכיוון כרגע הוא שמדובר בנפילות בשטחים פתוחים. אנחנו מתגברים את הצוותים שלנו באזור, ונערכים לכל תרחיש".

ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, אמר "בצה"ל עדיין בודקים את אזור הנפילות ועדיין סורקים במקום. בכל מקרה, אנחנו הכנסנו את התושבים מיידית לממ"דים, וגם את התלמידים שבאותה עת היו בבתי הספר. לצערנו הרב אנחנו מכירים את המצב ונערכים מיד. התושבים עדיין מתבקשים לשהות בחדרי ביטחון ובמרחבים מוגנים, עד להודעה חדשה של פיקוד העורף.

שעות לאחר הנפילות בצפון, אישר אל"מ ירון בר דיין, נציג פיקוד העורף, כי תושבי הצפון יכולים לשוב לשגרה: "לימודים ועבודה יכולים להתקיים כרגיל", אמר בר דיין והוסיף: "עם זאת, המקלטים באצבע הגליל יישארו פתוחים. במידה ויש אזעקה יש לפעול על פי ההנחיות".

צפו בהנחיות פיקוד העורף לתושבי הצפון

בטלוויזיה הלבנונית מדווחים כי 5 טילים נורו מאזור העיירה חצבייא, שבגזרה המזרחית של דרום לבנון. לפי סוכנות הידיעות רויטרס, עדי ראייה דיווחו שצה"ל השיב אש למקורות הירי. עוד לפי ערוצי טלוויזיה בלבנון, מסוקי צה"ל נראו בשמי דרום לבנון, ו-6 פגזים נחתו בגזרת חצבייא, ממנה כאמור ככל הנראה נורו הקטיושות. התקשורת הלבנונית מדווחת כי צבא לבנון פתח בחקירת האירוע וכיתר את אזור השיגור. כוחות יוניפי"ל, כך נמסר, אינם מעורבים בחקירת האירוע.

החודש: קטיושות בצפון

ב-8.1, לאחר 12 ימים של לחימה בדרום, נורו כ-4 טילי קטיושה אל העיר נהריה ובאזור שלומי. 2 נפצעו באורח קל ו-13 בני אדם לקו בחרדה. בנהריה דווח על פגיעה ישירה של קטיושה בבית אבות בעיר. בצה"ל החליטו להגיב באופן נקודתי: תותחים ירו מספר פגזים לעבר מוקדי השיגור.

יומיים לאחר מכן נשמעו אזעקות שווא באזור הצפון, מחשש לטילים נוספים.

מלחמה בחמאס - סיקור מיוחד

הלילה: 10 חיילי צה"ל נפצעו, ביניהם מג"ד בצנחנים

חזית חדשה: 4 קטיושות נחתו בגליל המערבי

הירי על הצפון: נס בבית האבות

הערכה: ארגון פלסטיני אחראי לירי בשבוע שעבר

 

תקרית בצפון: ירי על רכב ברמת הגולן