גם אחרי רדת הלילה ואירועי הנכבה הסוערים, מסרב השקט לשוב לאזור. בשעות הערב ערכו מאות פלסטינים הפגנה ספונטנית בשטח ירדן - סמוך מאוד לגשר אלנבי ולמעבר הגבול עם ישראל. שתי מכוניות ניסו לפרוץ את גדר המערכת ונורו על ידי שוטרים ירדנים. דווח על כמה נפגעים בזירה. גם היום תימשך הכוננות המוגברת, מחשש להתלקחות מחודשת של העימותים.

גם במצרים התקיימו הלילה עימותים אלימים בין כוחות הביטחון המקומיים למפגינים נגד ישראל. כמה מאות מפגינים הצליחו לעבור דרך מחסום צבאי בדרכם לשגרירות ישראל, ואילצו את כוחות המשטרה המצריים לירות לעברם גז מדמיע. עדי ראייה דיווחו כי שלושה בני אדם נהרגו מאש חיה שנורתה לעברם.

מוקדם יותר, בשעות הצהריים, נהרגו ארבעה מפגינים מירי - לאחר שחצו את גדר הגבול של סוריה עם ישראל. 12 חיילי צה"ל נפצעו קל עד בינוני באירוע, אחד מהם הוא מח"ט הגולן אשכול שוקרון, שנפגע בפניו. צה"ל תיאם העברה של חמישה פצועים בחזרה לדמשק, שם יקבלו טיפול רפואי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מצה"ל נמסר כי "בשעות הצהריים חדרו מאות מפרי סדר סוריים לישוב מג'דל אל שמס וקיימו הפגנות אלימות כנגד חיילי צה"ל במרכז היישוב. במהלך הניסיונות להדוף את מפרי הסדר בוצע ירי ממנו נפגעו מספר מפירי סדר. צה"ל רואה בממשלות סוריה ולבנון כאחראיות לכל התפתחות אלימה או פרובוקציה כלפי ישראל משטחן". 

לאחר מרדף שהתבצע אחר המפגינים שחדרו לשטח הכפר מג'דל שמס, השיב צה"ל את רוב המפגינים בחזרה לשטח סוריה. חלק מהמפגינים ששבו לארצם צעקו: "כבשנו חזרה את הגולן". מספר מפגינים נעצרו ומוחזקים כעת בישראל. כתב רשת "אל מנאר" של חיזבאללה חצה את הגבול ודיווח אחר הצהריים מתחומי הכפר מג'דל שמס.

דולאן אבו סלאח, ראש הכפר מג'דל שאמס, אמר בריאיון לערוץ החדשות כי בין 40 ל-50 מפגיני נכבה הגיעו לכפר מג'דל שמס. "על פי מה שדווח לי, הם קרעו ועברו את הגדר", הוסיף ודיווח כי עשרות אנשים נפצעו.

בכירים ישראלים אמרו בשיחה עם סוכנות הידיעות "רויטרס" כי "זה נראה כמו ניצול ציני ושקוף של ההנהגה הסורית במטרה ליצור בכוונה משבר לאורך הגבול, כדי למשוך את תשומת הלב מהבעיה האמיתית מולו המשטר מתמודד - מרד מבית".  

שר החוץ הסורי גינה הערב את פעולותיה של ישראל. הוא כינה את מעשי צה"ל מול האזרחים ברמת הגולן ובדרום לבנון: "פעילות נפשעת".

לבנון: דיווח על 10 הרוגים ועשרות פצועים מירי צה"ל

הפגנות יום הנכבה ה-63 הגיעו גם לדרום לבנון. באזור העיירה מרון א-ראס, סמוך לגבול עם ישראל, הפגינו אלפים רבים. בלבנון דיווחו על עשרה הרוגים מירי פגזי טנקים של צה"ל - אך מתחזקת ההערכה כי מדובר דווקא בירי של צבא לבנון. מוקדם יותר דווח כי את ההפגנה מלווים כוחות הביטחון הלבנוניים.  

מצה"ל נמסר: "בגזרת גבול לבנון, ניסו מפרי סדר לפרוץ את גדר המערכת לתוך שטח ישראל. כוח צה"ל השיב בירי הרתעתי. בשני האירועים (גבול סוריה וגבול לבנון) נפצעו קל שלושה קציני צה"ל ועשרה חיילים".

פיגוע דריסה בתל אביב

פיגוע צומת מסובים
חשד לפיגוע דריסה. ת"א, הבוקר | צילום: חדשות 2

מוקדם יותר אתמול אירע בתל אביב פיגוע דריסה, בדרך בר לב . משאית נהוגה בידי תושב כפר קאסם בן 22, פגעה בכלי רכב רבים. באירוע נהרג אביב מורג ו-18 נפצעו, רובם באורח קל.

"הוא המשיך לחצות את הצומת, שבר שמאלה ועלה על אי תנועה. ממול למזלנו היה ריק", סיפר הבוקר לרשת ב' אריק לוי, האדם שסייע לעצור את הנהג. "אני חשבתי שזה נהג שאיבד בלמים. ירדתי בריצה לכיוון שלי וברגע שהגעתי לכיוון שלו הוא התחיל להעיף את השברים של הרמזור. בחורה אחת שעמדה לא רחוק מפה וקראה לאמבולנס או משטרה הוא הרים רמזור ונתן לה בראש. הבחורה ישר נפלה".

עימותים בגדה: הרוג במחסום קלנדיה

עימותים אלימים בגדה. צילום ארכיון
מפגינים בגדה | צילום: רויטרס

במחסום קלנדיה יידו עשרות מפגינים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל השוהים במקום. כלי תקשורת פלסטיניים דווחו על אדם אחד שנהרג ועל מספר פצועים. ברמאללה הפגינו רבבות בני אדם שהניפו את דגלי פלסטין.

ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד נאם מול ההמונים ואמר כי "זהו הזמן שבו הפלסטינים מחדשים את הזעקה לקבל בחזרה את זכויותיהם, הזכות להגדרה עצמית, בשטח הפלסטיני שנכבש ב-1967". פיאד התייחס ל"עזה, הגדה המערבית וירושלים - בירתה של המדינה הפלסטינית".

בסך הכל בהפרות הסדר ברחבי הגדה ובמזרח ירושלים נעצרו 36 מפגינים. 4 שוטרים נפצעו באורח קל. מצה"ל נמסר על הנעשה שם כי "בקלנדיה, דרומית לרמאללה, מתקיימת הפרת סדר אלימה בהשתתפות כ-600 פלסטינים, במהלכה נורו זיקוקים ויודו אבנים לעבר כוחות הביטחון אשר הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות".

"במהלך היום נרשמו מספר אירועים נוספים בהם מפרי הסדר הסתתרו מאחורי אמבולנסים על מנת ליידות אבנים בחסותם. נכון לשעה זו מתמידים כוחות צה"ל במשימתם", עוד נמסר. 

דיווח: "45 פצועים ברצועת עזה מירי טנק"

סוחבים מפגין פצוע בעזה
סוחבים מפגין פצוע בעזה | צילום: רויטרס

סוכנויות הידיעות וכלי התקשורת הפלסטיניים מדווחים כי 45 אזרחים פלסטינים נפצעו מירי פגזי טנקים של צה"ל לעבר תהלוכה פלסטינית שהתקרבה לגדר המערכת באזור העיירה בית חנון ברצועת עזה.

בנוגע לנעשה בעזה דווח מצה"ל: "התקיימו הפגנות במספר מוקדים ברצועת עזה. הבולטת שבהן התקיימה סמוך למעבר ארז - שם התכנסו מאות מפגינים פלסטינים שיידו אבנים לעבר כוחות צה"ל. המפגינים הגיעו לקרבת המעבר וגרמו לנזקים במבנהו. מדובר במעבר המשמש לסיוע הומניטרי בעבור האוכלוסייה ברצועת עזה".

"בתגובה בוצע ירי מבוקר על מנת להרחיק את מפרי הסדר ולמנוע פריצתם לשטח ישראל. מהירי נפגעו מספר מפגינים", כך לפי צה"ל. "בנוסף, זיהה כוח צה"ל בשעות הצהריים אדם חשוד אשר ככל הנראה עסק בהנחת מטען סמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. הכוח ביצע ירי לעבר החשוד. זוהתה פגיעה".

"צה"ל שב ומזהיר כי כל ניסיון פגיעה אנשים או רכוש יתקל בתגובה הולמת". 

סיקור מיוחד: הסלמה ביום הנכבה

הנער הפלסטיני שנהרג "מככב" בכרזת האינתיפאדה

חשד לפיגוע דריסה בדרום ת"א: הרוג ו-18 פצועים

עד ראייה לפיגוע: "הוא לקח רמזור ודפק לבחורה בראש"

לוכד הנהג משחזר: "הצמדנו אותו לרצפה בכוח"

דיווח: "45 פצועים ברצועת עזה מירי טנק"

עימותים בגדה: הרוג במחסום קלנדיה 

מפגינים סורים נהרגו מירי ברמת הגולן

משפחתו של הנהג הדורס בדרום תל אביב: "זה לא היה פיגוע"

ההרוג בדריסה: אביב מורג, בן 29 מגבעתיים

הרוג ו-15 פצועים בגבול ישראל-לבנון

דובר צה"ל: "זו פרובוקציה אירנית"

בהכנת הידיעה השתתפו כתבינו ניר דבורי, גיא ורון, עמית ולדמן, גלעד שלמור, תום שרון, עזרי עמרם, יוסי זילברמן, רוני דניאל, אהוד יערי ופוראת נסאר.