בעיצומה של מלחמת ששת הימים אירעה התקרית החמורה ביותר בתולדות היחסים המיוחדים בין ישראל לארצות הברית: מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו את אוניית הביון "ליברטי" של חיל הים האמריקני. בפעם הראשונה מזה 44 שנים, נחשפות הקלטות הקשר של חיל האוויר שחושפות שהיה מדובר בטעות קטלנית.

התקרית התרחשה ביום השלישי של מלחמת ששת הימים, כשצה"ל נלחם בחזית המצרית בסיני ומול הירדנים בגדה המערבית. מול חופי אל עריש עגנה ספינת טילים שהייתה חשודה בעיני ישראל, ובמפקדות חיל האוויר הוחלט לתקוף אותה במחשבה שמדובר באונייה מצרית. בהתקפה נהרגו 34 מלחים ועשרות רבות נפצעו.

בהקלטות הקשר שנחשפות כאן לראשונה, עולה כי הטייסים לא ידעו שהספינה שייכת לארה"ב. חדר המבצעים של הטייסת בחצור הורה לטייסים לתקוף את הספינה, ורק לאחריה הם דיווחו בחזרה שהם חושבים שהם רואים על התורן שלה את דגל ארה"ב. חדר המצב הורה לטייסים לחזור ולבדוק את הדיווח, שלאחריו העביר הטייס הבודק את המסר: חיל האוויר תקף בטעות ספינה אמריקנית.

לאחר התקיפה האונייה הפליגה, בכוחות עצמה, לבסיס חיל הים האמריקני במלטה. רה"מ אשכול התנצל בפני הנשיא ג'ונסון, אך התקרית העיבה על יחסי שתי המדינות עוד שנים רבות. ממשלת ישראל הסכימה לפצות את משפחות הקורבנות בסכומים גבוהים אך סירבה לקחת אחריות על התקרית, שעוררה כמובן את דמיונם של יוצרי תיאוריות קונספירציה רבות ברבות השנים. חשיפת ההקלטות מבהירה סופית כי מדובר בתקלה ולא בתקיפה מכוונת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק