אחרי 1,195 ימים קשים ומותחי עצבים קיבלו בני משפחת שליט אות חיים ממשי מהבן גלעד. קלטת הווידאו בה נראה לראשונה החייל החטוף הגיעה בצהריים למצפה הילה, ויקיריו התכנסו וצפו בה יחדיו מספר פעמים. בתום לבטים ארוכים, החליטו בני המשפחה לאשר תוך זמן קצר את שידור הקלטת.

בני המשפחה קיבלו את הקלטת בדממה, אבל מיד אחרי שצפו בה פרצו בבכי בלתי נשלט. "זה גלעד שלנו", אמרו. "הוא חי, נושם - אבל חיוור".

שירה חבושה, חברת ילדותו של שליט, ראתה את הקלטת ברגשות מעורבים. מצד אחד הוא נראה לה בריא, אבל מצד שני היא חוששת שזה מצב זמני בלבד. "ניסיתי להשוות בין גלעד שאני מכירה לגלעד שבקלטת - וזה מפחיד", אמרה. "הוא רזה יותר. הרושם הוא בעיקר שהוא פוחד".

"הוכחה למאבקנו"

"הקלטת מראה שגלעד שליט חי, והאמירה שלנו לכל אורך המאבק שהוא חי היא נכונה, וזה מאבק על אדם חי", אמר שמשון ליבמן, ראש המטה למען שחרור שליט, אחרי ששוחח עם המשפחה. "שליט נכון להיום נראה בריא. אי אפשר לדעת אם הוא יודע שהמשפחה עושה רבות למענו, אבל הוא מביע את התקווה שהוא ישתחרר ויגיע הביתה. כל יום שעובר הוא יום קשה לא פחות מקודמו".

סמוך לשעה 12:30 הגיע המתווך חגי הדס, אחרי שצפה בקלטת, למשרד ראש הממשלה בירושלים. בידו החזיק מעטפה חומה ובה הדיסק עם הסרטון, בו צפה ראש הממשלה בנימין נתניהו. במקביל, יצא מסוק מהקריה בתל אביב עם הסרטון לבית המשפחה במצפה הילה. סמוך לשעה 13:30 הוא נחת עם ראש אכ"א, האלוף אבי זמיר, ובידיו אות החיים הממשי מגלעד.

סבו של החייל השבוי, צבי שליט, הגיע לבית המשפחה על מנת לראות יחד עמם את התיעוד המרגש. מלבדו צפו בקלטת ההורים והאח יואל. אחותו של גלעד, הדס, לא לקחה חלק בהתכנסות. "היא בצבא", הסביר נועם שליט.

האסירות הפלסטיניות שוחררו

מוקדם יותר העביר המתווך הגרמני בעסקת שליט לידי אנשי צוות המו"מ הישראלי, ובראשם חגי הדס, את קלטת הווידאו. את הקלטת הוא קיבל ממנהיג חמאס חאלד משעל ב-28.9. בהוראת הצנזורה טושטשו פניו של המתווך. הדס יצא ממשרד הביטחון לאחר שצפה בקלטת, ובדק אם אכן חמאס עמד בהתחייבות.

במקביל, לאחר אישורו של הדס, שוחררו האסירות הביטחוניות לידי הפלסטינים. 19 האסירות ששמן נכלל בעסקה הועברו מבית הכלא בשרון, כאשר מאות בני משפחה וחברים הגיעו כדי לקבל את פניהן ולקחת אותן בחזרה לביתן.

אחרי שצפו בני המשפחה בקלטת, שוחח שר הביטחון אהוד ברק בטלפון עם אביו של החייל החטוף ועם סבו. "אני רוצה לחבק אתכם", אמר להם ברק. "גלעד נראה בריא, וזה רק ממקד את האחריות שלי, ושל כולנו, להחזירו הביתה".

לראות את גלעד - סיקור מיוחד

המומחים לשפת גוף מנתחים את הקלטת

הרופא מנתח את מצבו הבריאותי של שליט

הש"ג עיכב את העברת קלטת שליט

כך נראה העיתון שגלעד אחד בקלטת

שני חטופים - אותו תאריך בקלטות

רמאללה ועזה: חגיגות שמחה וניצחון

תזכורת: קולו של גלעד מהשבי

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק