במקביל להתרבות הדיווחים על דיונים אינטנסיביים לכאורה בישראל לקראת אפשרות של תקיפה צבאית באירן, השלים השבוע חיל האוויר תרגיל משותף שנערך עם חיל האוויר האיטלקי באי סרדיניה - שכלל "תרגול של יכולות מבצעיות באזורים חדשים ובמתארים שלא קיימים בשטח מדינת ישראל".

מצה"ל נמסר כי האימון המיוחד ארך שבוע וכן כי השתתפו בו טייסות "אבירי הצפון", "הסילון הראשונה" ו"העמק" - טייסות של מטוס קרב מסוג "ברק" - F-16.

לא מדובר בתרגול הראשון שנערך באי האיטלקי. בשנים האחרונות נערכו מבצעים בעלי אופי דומה עם חילות אוויר זרים נוספים, וחיל האוויר נוהג לערוך תמרונים מסוג זה, בדרך כלל בשיתוף עם צבאות אירופאים שונים, בהם יוון, איטליה ורומניה.

"לא חשבו להוציא אמבולנס". ארכיון (צילום: דו"צ)
מטוסי חיל האוויר בתרגול באיטליה | צילום: דו"צ

בצה"ל מסרו כי מטרת המהלך היא "חיזוק מערכות היחסים עם חילות אוויר זרים, לימוד מתורת הלחימה של נאט"ו, תרגול יכולות מבצעיות באזורים רחבים ולא מוכרים ואף כדי להותיר רושם חיובי".

חיל-האוויר האיטלקי שלח לאימון גם את מטוסי ה"Eurofighter" האיטלקיים, שאליהם זכו שני טייסים ישראליים להצטרף לטיסה במושב האחורי. "היה מרשים ביותר", אמר רב-סרן ד', סמ"ט א' בטייסת "הסילון הראשונה". "למטוס הזה יכולות משמעותיות שהיה מעניין מאוד לראות מקרוב".

חיל האוויר מתאמן באיטליה, השבוע (צילום: דו"צ)
תרגול קרב אוויר במהלך האימון | צילום: דו"צ

מפקד המשלחת, סא"ל י', סיפר כי "חוויית שיתוף הפעולה עם חיל האוויר האיטלקי הייתה חיובית מכל אספקט. הייתה בינינו הבנה מקצועית ומבצעית טובה מאוד במהלך הטיסות ביחד, שמהר מאוד התפתחה לחברות".

הוא הוסיף כי "הייתה לנו הזדמנות לטוס באזורים נרחבים ביותר, גדולים אף מישראל כולה, שבהם תרגלנו מתארים מסובכים מאוד עם מטוסים רבים שלהם יכולות שלא מוכרות לנו".

מחדל בחיל האויר. ארכיון (צילום: דו"צ)
F-16 ממריא לטיסת אימון | צילום: דו"צ

הבוקר: ניסוי בטיל זרע בהלה במרכז

תושבי אזור המרכז התעוררו לבוקר לא שגרתי, כשניסוי בטיל בשמי תל אביב והאזור עורר בקרב רבים את החשש שמדובר בשיגור רקטה.

מאוחר יותר נמסר כי מדובר היה בניסוי בטיל בליסטי שערך צה"ל בבסיס פלמחים - והוכתר בהצלחה. "ישראל ביצעה ניסוי שיגור של מערכת הנעה רקטית", לשון הודעת משרד הביטחון. "הוא תוכנן זמן רב מראש ובוצע כמתוכנן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק