מוחמד מפארג'ה (צילום: עזרי עמרם)
המחבל, מוחמד מפארג'ה | צילום: עזרי עמרם
מבצע הפיגוע באוטובוס "דן" בתל אביב בזמן מבצע "עמוד ענן" הורשע הבוקר (ב') ב-24 ניסיונות רצח. בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את מוחמד מפארג'ה, בן 19 מטייבה, גם בעבירות של עשיית מעשה המגלה כוונה לסייע לאויב ובגרימת התפוצצות חומר נפץ וגרימת חבלה חמורה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מפארג'ה הורשע במסגרת הסדר טיעון, לאחר שבית המשפט אישר את ההסכם שהושג בין סנגורו, עו"ד לביב חביב, לבין הפרקליטות. במהלך הדיון ביקשה עו"ד הדס פורר-גפני בשם המדינה לגזור על המחבל 25 שנות מאסר. במסגרת הסדר הטיעון, ויתרה הפרקליטות על סעיף חמור יותר של סיוע לאויב בזמן למלחמה, שהופיע בכתב האישום המקורי, ושינתה את הסעיף לעבירה פחותה של "עשיית מעשה המגלה כוונה לסייע לאויב".

 

השופטים שרה דותן, אבי זמיר וירון לוי אישרו את הסדר הטיעון והרשיעו את מפארג'ה על פי הודאתו. במהלך הדיון אמר מפארג'ה, באמצעות מתורגמן, כי הוא מבין את הכתוב בכתב האישום המתוקן. "אני מודה בעובדות כתב האישום המתוקן", אמר בבית המשפט.

 

 

אחרי הפיגוע - חזר לעבודה

 

מפארג'ה, ערבי-ישראלי מטייבה, הורשע בביצוע הפיגוע בקו 142 של "דן" בתל אביב ב-21/11/2012 במהלך מבצע "עמוד ענן", שבו נפצעו 25 בני אדם. בתחילה הפרקליטות ביקשה להטיל על מפארג'ה "עונש חמור יותר ממאסר עולם", אך הצדדים הגיעו להסדר טיעון בתמורה להודאתו של מפארג'ה.

 

הנאשם הודה בכל המיוחס לו בפני חוקרי השב"כ וחוקרי משטרת משטרת מחוז תל אביב, שניהלו את החקירה, ואף שחזר את מעשיו ואת הדרך שעשה ממחסום מכבים ועד לביצוע הפיגוע תל אביב וגם את הדרך חזרה למקום עבודתו בסניף מקדונלד'ס במודיעין.

 

תיק חקירת הפיגוע (צילום: עזרי עמרם)
תיק חקירת הפיגוע | צילום: עזרי עמרם

 

"המטרה הייתה להרוג אנשים"

 

לאחר הפיגוע נחשף תיעוד מצלמות האבטחה, שמציג את קור הרוח בו פעל מפארג'ה לאחר הפיצוץ. דקות אחרי שהפעיל את מטען החבלה, הוא הגיע לתחנת רכבת מרכז בתל אביב ועלה אל אחד הקרונות נינוח ורגוע - בדרכו לעבודה בסניף מקדונלד'ס שבקניון מודיעין. בתיעוד מצלמות האבטחה של רכבת ישראל, ניתן לראות אותו מתהלך בין הנוסעים, בזמן שהוא מחכה לרכבת ליעדו. בחקירתו הסביר מפארג'ה כי ביצע את הפיגוע בשל פעולות צה"ל במהלך מבצע "עמוד ענן".

 

בשחזור סיפר מפארג'ה על שלבי הוצאת תכנית הפיגוע אל הפועל: "נסענו ברכב שלו (של מתכנן הפיגוע) ואז הוא הוציא את הכפתור והחוטים שיש בהם נורות. הוא אמר לי על איזה כפתור ללחוץ ושמחר יתן לי פצצה שביקש לשים באוטובוס בתל אביב. הוא אמר לי שאם אלחץ על הכפתור - הפצצה תתפוצץ. המטרה הייתה להרוג אנשים".

 

בנוסף, ציין מפארג'ה בחקירתו כי היה מודע גם למנגנון ההפעלה: "הוא (אחמד מוסא) אמר לי שזה דרך הטלפון, שאחרי שארד מהאוטובוס אצלצל אליו והוא יתקשר לפצצה". למרות הדברים, אמר עו"ד איהאב ג'לג'ולי כי מרשו "לא ידע שפני הדברים שבתוך התיק הולכים להוביל לתוצאה של פיצוץ".